Podběl lze snadno přehlédnout, jeho přínos pro zdraví je přitom obrovský

Dbáte na své zdraví a raději věříte na bylinky než na léky z lékárny? Možná vás tedy nepřekvapí, jaké účinky může na vaše zdraví mít například podběl. Patří do lidového léčitelství a jeho vliv na naše tělo je známý již po několik staletí. Rozhodně bychom na něj neměli zapomínat, protože je to úžasná bylinka, která bojuje proti chronickému kašli a bolestem v krku.

Jaké vlastnosti má podběl?

Podběl je rostlina, která se vyskytuje nejen v Evropě, ale také v Asii nebo na severu Afriky. Kromě toho se pak rozšířil také do Severní Ameriky. Navíc se můžete setkat také s jinými názvy, říká se mu také oslí noha, štika květ nebo bělohlav. A jak vypadá? Je to rostlina, kterou najdete podél jezer nebo řek. Není těžké ji potkat ani na polích nebo loukách.

Doporučený článek:  Jaké zdravé tuky si dopřát a v čem najdete ty nezdravé?

Je to malinká bylinka, která dorůstá do výšky maximálně 30 centimetrů. Květenství je žluté barvy a poznáte ho na první pohled. Podběl má rád vlhkou jílovitou půdu. Zelené listy jsou zbarveny mírně dočervena. Je to bylinka, která je v léčitelství velmi ceněná. Vykvétá na konci března a začátku dubna. Jak nejlépe využít její vlastnosti?

Zdroj obrázku: Freepik

Kdy sbírat podběl a jaké látky obsahuje?

Rostlina je bohatá na spoustu látek. Obsahuje silice, třísloviny nebo fytosteroly. Díky podbělu do svého těla dostanete spoustu ochranných látek, které mají protizánětlivé nebo antibakteriální vlastnosti. Rostlina pak pomůže tělu s kašlem nebo bolestmi v krku. Je tak účinným prostředkem v léčbě laryngitidy nebo bronchitidy. Podběl roste i v půdách, kde byste to možná nečekali. Pro některé zahrádkáře je to pouze plevel.

Doporučený článek:  Černý česnek předčí ten bílý v chuti i účincích na zdraví. Domácí je nejlepší

Pro léčebné účely se používají především listy. Rostlina musí být mladá a proto se sklízí od května do června. K jejich sběru si vyberte slunečný den, kdy bude sucho a rostlina se bude dobře sbírat. Jestli se na listech objeví skvrny, už je nesbírejte, protože v sobě nebudou mít účinné látky. Listy pak stačí otrhat a nechat je vysušit na suchém a dobře větraném místě.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/coltsfoot