Kvasnicové hnojivo podpoří rajčata a okurky v růstu a ochrání je před chorobami

Patříte mezi milovníky zeleniny a speciálně rajčat a okurek? Pokud máte možnost pěstovat si zeleninu na vlastním pozemku, tak sklidíte zaslouženou odměnu, protože nic se nevyrovná podomácku vypěstované zelenině. Důležitá je ovšem péče a ochrana před nežádoucími vlivy, abyste nepřišli o úrodu. Pokud nechcete využívat chemické prostředky, stačí si připravit domácí kváskový postřik.

Výhoda domácích přípravků a účinnost droždí

První výhodou je dostupnost. Ingredience zakoupíte v běžném obchodě, získáte tak úsporu času i financí. Postřik s kvasnicemi je ekologickým řešením. Snížíte množství pesticidů, které se dostanou do přírodního prostředí, a hlavně se eliminují chemické částice, kterých je jinak zelenina plná.

Doporučený článek:  Zmrzlina k létu patří. Ta doma vyrobená nejen osvěží, dodá tělu i něco navíc

Proč je tedy zázračné droždí? Především kvůli jeho složení:

  • draslík,
  • fosfor,
  • hořčík,
  • vitamín B.

Právě proto se droždí používá jako přírodní hnojivo, které vede k bujnému růstu. Kvasnice jsou klasifikovány jako houby, ale na okrasné květiny ani zeleninu nemají žádný negativní vliv. Místo toho začnou soupeřit s okolními houbami, které jsou zodpovědné za choroby okurek a rajčat. V tomhle boji bývají nedotknutelné, a proto chrání naši úrodu.

Zdroj obrázku: Freepik

Příprava domácího spreje

Vše, co potřebujete, je 100 g čerstvého droždí, 0,5 l tučného mléka (3,2%) a 10 l vody. Nejdříve smícháme droždí s mlékem a poté vlijeme do vody. Roztok bude připraven, až ho nalijete do rozprašovače. Přípravek stačí používat 1× týdně a ihned. V žádném případě nečekejte na první příznaky.

Doporučený článek:  Netradiční využití ústní vody: proti lupům, na puchýře nebo k dezinfekci

Dobrý tip: zkuste přidat lžíci obyčejného šedého mýdla. Postřik díky tomu vydrží na listech déle.

Na co jsou nejvíce náchylná rajčata a okurky?

Tato zelenina patří k nejběžnějším. Proto hodně lidí sahá k pěstování právě těchto druhů. Mějte na paměti, že poskytnutí základní péče nestačí. Zelenina bývá nejčastěji postižena houbovými chorobami, především plísní. Hlavními příznaky je žluté a hnědé zbarvení a skvrny, stejně jako deformace tvaru listů a plodin.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/milk-fertilizer.htm