Patříte mezi milovníky zeleniny a speciálně rajčat a okurek? Pokud máte možnost pěstovat si zeleninu na vlastním pozemku, tak sklidíte zaslouženou odměnu, protože nic se nevyrovná podomácku vypěstované zelenině. Důležitá je ovšem péče a ochrana před nežádoucími vlivy, abyste nepřišli o úrodu. Pokud nechcete využívat chemické prostředky, stačí si připravit domácí kváskový postřik.
Výhoda domácích přípravků a účinnost droždí
První výhodou je dostupnost. Ingredience zakoupíte v běžném obchodě, získáte tak úsporu času i financí. Postřik s kvasnicemi je ekologickým řešením. Snížíte množství pesticidů, které se dostanou do přírodního prostředí, a hlavně se eliminují chemické částice, kterých je jinak zelenina plná.
Proč je tedy zázračné droždí? Především kvůli jeho složení:
- draslík,
- fosfor,
- hořčík,
- vitamín B.
Právě proto se droždí používá jako přírodní hnojivo, které vede k bujnému růstu. Kvasnice jsou klasifikovány jako houby, ale na okrasné květiny ani zeleninu nemají žádný negativní vliv. Místo toho začnou soupeřit s okolními houbami, které jsou zodpovědné za choroby okurek a rajčat. V tomhle boji bývají nedotknutelné, a proto chrání naši úrodu.
Příprava domácího spreje
Vše, co potřebujete, je 100 g čerstvého droždí, 0,5 l tučného mléka (3,2%) a 10 l vody. Nejdříve smícháme droždí s mlékem a poté vlijeme do vody. Roztok bude připraven, až ho nalijete do rozprašovače. Přípravek stačí používat 1× týdně a ihned. V žádném případě nečekejte na první příznaky.
Dobrý tip: zkuste přidat lžíci obyčejného šedého mýdla. Postřik díky tomu vydrží na listech déle.
Na co jsou nejvíce náchylná rajčata a okurky?
Tato zelenina patří k nejběžnějším. Proto hodně lidí sahá k pěstování právě těchto druhů. Mějte na paměti, že poskytnutí základní péče nestačí. Zelenina bývá nejčastěji postižena houbovými chorobami, především plísní. Hlavními příznaky je žluté a hnědé zbarvení a skvrny, stejně jako deformace tvaru listů a plodin.
Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/milk-fertilizer.htm