Zralou dýni bezpečně poznáme podle barvy a dutého zvuku

Dýně patří mezi oblíbenou zeleninu, která se hojně využívá právě během podzimního období. Díky obsahu vitaminů a dalších látek totiž zabraňuje nachlazení a dalším nemocem. V obchodech ji najdete po celý rok, ale mnohem lepší bude si ji vypěstovat na zahradě. V obchodech totiž nemusí být dýně zralé a kupovali byste zajíce v pytli. Jak poznat zralost dýně?

Dýně nabídne důležité živiny

Dýně je bohatým zdrojem například vitaminu A, E nebo C, ale najdete v ní také zinek, vápník nebo hořčík. Hodí se tak zejména na podzim, kdy nás velmi často skolí chřipka nebo nachlazení. Dýňová polévka je snadno hotová, stejně jako dezerty, do kterých můžete dýni přidat. Kromě toho vypadá i na stole nebo jako dekorace skvěle. Ty nejzralejší plody zajistí, že budou chutnat skvěle.

Doporučený článek:  Toaleta by měla být vždy hygienicky čistá. Chemické prostředky nejsou potřeba, pomůže zelenina

Jak ale zralou dýni poznat? Není to nic těžkého, stačí se zaměřit na několik věcí. Zralost dýně se snadno pozná podle její barvy. Nemusíte se učit nic složitého, ale nejen barva stojí za zvážení. Jestli máte možnost vzít dýni do ruky, snadno poznáte, jestli je zralá, nebo ještě nějakou dobu potřebuje. Když na ni poklepáte, mě by se ozvat dutý zvuk.

Zdroj obrázku: Freepik

Dýně vám poroste úplně sama

Spousta zahrádkářů je mile překvapená, když na své zahradě objeví dýni. Mohou se totiž vyloupnout z obyčejných semínek, která vyhodíte například na kompost. Jsou to nenáročné plodiny a díky nim si můžete užít horkých krémů a polévek po celou zimu. Co se týče obchodů, přednost byste měli dát prodejcům, kteří pěstují ovoce a zeleninu a nepoužívají žádné pesticidy a další chemii.

Doporučený článek:  Skladování medu má několik pravidel

Slupka dýně, kterou kupujete, by měla být tvrdá. Na podzim jsou dýně oblíbené zejména proto, že si je děti i dospělí mohou vydlabat, a pak slouží jako lucerničky před domy nebo byty. Zkuste, jestli triky na rozpoznání zralé dýně skutečně fungují, a nenechte se napálit prodejci. Dýně jdou občas na pulty obchodů dlouho a nemusí jim to svědčit.

Zdroj: https://www.johnson.k-state.edu/lawn-garden/agent-articles/vegetables/how-to-pick-the-perfect-pumpkin.html