Prací gel z kaštanů je ekologický a snadno nahradí komerční produkty

Také vždy na podzim vidíte velké množství kaštanů popadaných na zemi a přemýšlíte, že byste si je nasbírali? Ale přijde vám to zbytečné, protože nakonec je stejně vyhodíte, jelikož jste pro ně nenašli využití? Tak nyní vám přinášíme návod, jak tyto hnědé ozdoby podzimu můžete využít.

Dávno zapomenutá síla přírody

Spousta rostlin nebo plodů, které si můžete volně nasbírat v přírodě, obsahuje složky, které dnes známe jen z umělého chemického světa. Například zmiňovaný kaštan. Kaštan obsahuje látku saponin. Název saponin je odvozen z latinského slova „sapo“, což znamená mýdlo.

Doporučený článek:  Škrobením získají ubrusy i povlečení krásný vzhled a odolnost. Postup zvládne každá hospodyňka

Určité rostliny obsahují druh saponinu, který lze užívat i vnitřně. Ten má antivirové, protiplísňové, imunostimulační, protizánětlivé a protinádorové účinky. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, oxidační stres, a dokonce podporuje pevnost a dobrý stav kostí. My se však zaměříme na saponiny obsažené v kaštanech. Ty mají antibakteriální a pěnotvorné účinky, díky čemuž z nich vyrobíme přírodní prací gel.

Zdroj obrázku: Freepik

K výrobě gelu potřebujete jen pár věcí

Jako první se musíte vydat na pořádnou procházku tam, kde rostou kaštany, a nasbírat jich co největší množství. Vaše ratolesti vám s tímto prvním krokem jistě rády pomohou. Doma kaštany zbavte případných nečistot. Následně je nakrájejte na větší kusy a vložte do uzavíratelné skleněné nádoby. Postačí vám obyčejná sklenice na zavařování. Sklenici naplňte kaštany a zalijte čistou vodou. Již po zalití můžete vidět, jak se z kaštanů uvolňuje bílá barva. To je zmiňovaný saponin.

Doporučený článek:  Umělá kožešina vyžaduje pravidelnou údržbu. Čištění není složité

Kaštany nechte jeden den odstát. Potom tekutinu přeceďte znovu do uzavíratelné skleněné nádoby a uložte do chladničky. Takto připravený prací gel vám vydrží přibližně dva týdny. Do pračky přidáváte množství jako klasického pracího gelu. Gel je skoro bez vůně, ale po přidání pár kapek oblíbeného esenciálního oleje můžete získat opravdu kvalitní prací prostředek. Slouží spíš na obnošené oblečení než na těžké skvrny. Ale při použití takového gelu ulevíte matičce zemi i své peněžence.

Zdroj: https://zerowastechef.com/2016/10/05/horse-chestnut-laundry-soap/