Růže jsou krásnými květinami, které zdobí většinu zahrad. V obchodech najdete mnoho odrůd, koupíte si je podle toho, jaké se vám líbí a jaké pro ně máte podmínky. Jsou součástí kytic, drobných dárků, uvidíte je skoro na každém rohu. Růže jsou ale květinami, které jsou náchylnější k chorobám a také je velmi často napadají škůdci. Jací to jsou a jakými prostředky můžete rostliny ochránit?
Co růže nejvíce ohrožuje?
Nemoci a také škůdci mohou negativně ovlivnit růst rostlin i jejich květenství. Proto je potřeba být připraven na to, když je napadne nejen choroba, ale také škůdci, kteří mohou zničit celý záhon těchto nádherných květin. Jednejte rychle už při prvním náznaku a své rostliny pravidelně kontrolujte. Ostatní nenapadené rostliny pak můžete izolovat, aby se na ně nemoc nebo škůdci nepřenesli.
Choroby, které mohou napadnout růže, se pak dělí do dvou skupin – infekční a neinfekční. Mohou být způsobené povětrnostními podmínkami, ale také tím, jaké používáte prostředky na hnojení nebo pěstování. Plísně a houby velmi často napadají právě růže. Mezi nejčastější choroby patří rez růžová, černá skvrna nebo padlí.
Škůdců se můžete zbavit domácími prostředky
Další příčinou toho, že růže nerostou, nekvetou nebo odumírají, mohou být škůdci. Mšice jsou nepřítelem veškerých rostlin, stejně tak další hmyz, který se rychle rozmnožuje, a proto je velmi důležité je vyhubit. I další škůdci mohou rostliny napadnout, a pokud je máte na jednom místě, je potřeba ošetřit všechny kusy, protože mšice a další hmyz je mohou napadnout velmi rychle. Pochutnávají si nejen na květech, ale také listech.
Použít k jejich vyhubení můžete kupované prostředky, ale mnohem účinnější bude si vlastní vyrobit doma. K tomu budete potřebovat přípravky, které najdete v kuchyni. Hodit se bude například zelenina, ale také ocet nebo jedlá sůl. Můžete zkusit i roztok z piva.
Zdroj: https://www.gardentech.com/blog/garden-and-lawn-protection/protecting-roses-from-aphids-and-other-common-pests