Praní bílého prádla má svá pravidla. S domácími bělidly budou všechny oděvy stále jako nové

Bílé oblečení je ideální volbou ke každé příležitosti. Je svěží, elegantní a krásně zvýrazní opálení. Bohužel se takové oblečení rychle zašpiní, a časem dokonce zešedne nebo zežloutne vlivem potu. Zažloutnutí může paradoxně způsobit i časté používání bělidla nebo nedostatečné máchání při praní.

Jak správně prát?

Bílé prádlo je nutné prát samostatně. Prací prostředek vyberte podle typu látky, který zjistíte ze štítku. Čím vyšší teplota, tím snazší je zbavit se skvrn a nečistot, ne každá látka ale vysoké teploty snese. Dalším faktorem, který ovlivňuje praní, je tvrdost vody. Tkaniny prané v tvrdé vodě zhrubnou, rychleji se opotřebují a ztratí svou zářivou bělost.

Barvy oblečení nikdy nemíchejte. Bílé ponožky perte odděleně, protože se na nich hromadí nejvíc nečistot. Abyste předešli ulpívání zbytků pracího prostředku, které by mohly poškodit prádlo, perte oblečení v tekutém pracím prášku. Po vyprání tmavého prádla vypláchněte buben pračky od nečistot. Bílé prádlo sušte na slunci, které bělí tkaniny.

Zdroj obrázku: Freepik

Recepty na bezpečná domácí bělidla

Pokud už bílé prádlo změnilo barvu, zkuste použít domácí bělidla. Jedním z nich je lihový ocet, stačí přidat odměrku místo aviváže. Oblečení se změkčí a získá zpět svou bělost. Ocet také pomáhá odstranit vodní kámen a staré nečistoty. Dalším známým bělidlem je citronová šťáva. Obzvláště dobře si poradí se žlutými skvrnami od potu, protože hloubkově čistí vlákna látky. Ve vroucí vodě spařte několik plátků a hodinu před praním do ní oblečení namočte.

Jedlá soda je také přírodní bělidlo. Před vložením oblečení do pračky smíchejte sodu s trochou vody a pastu naneste na zažloutlou oblast a nechte 15 minut působit. Oblečení navrátí bílou barvu také aspirin. Pět tablet rozpusťte ve vodě a na chvíli do ní namočte látky. Poslední možností je bělení peroxidem vodíku – půl šálku přidejte do pracího prostředku nebo ho naneste přímo na skvrnu.

Zdroj: https://housekeeping.wonderhowto.com/how-to/10-ways-whiten-clothes-without-using-any-bleach-0162473/