Překvapivý nepřítel hubnutí: v cestě za vysněnou váhou mohou stát obyčejné léky

Jste nespokojení se svou postavou a snažíte se zhubnout? Nebo vás ke snížení váhy donutily zdravotní problémy? Je jedno, jaký důvod kdo má k tomu, aby redukoval svou váhu, důležité je si říct, že také užívání některých léků může zabraňovat a ztěžovat hubnutí. Hodně se mluví o antikoncepčních pilulkách, ale také kortikosteroidy nebo antidepresiva mohou být velkou bariérou na cestě k vysněné postavě.

Antidepresiva

Tyto léky možná pomohou vyřešit velký psychický problém, ale určitě vám nepomohou zbavit se přebytečných kilogramů. Tyto léky totiž patří do skupiny tricyklických přípravků (TLD) a naopak způsobují intenzivní nárůst hmotnosti. Tyto léky jsou ze skupiny léků starší generace, které zvyšují hladiny serotoninu a norepinefrinu v mozku a zároveň stimulují chutě k jídlu.

Doporučený článek:  Jakými způsoby lze úspěšně spálit břišní tuk

Neuroleptické léky

Neuroleptické léky nebo také neuroleptika se používají při léčbě schizofrenie. Pokud užíváte tyto léky starší generace, mohou se u vás objevovat jako vedlejší účinky nárůst hmotnosti. Mezi léčiva starší generace patří klozapin, olanzapin a risperidon. Je jasné, že vedlejší účinek přibírání hmotnosti není tak důležitý jako léčba samotná, ale pokud byste si mohli vybrat, určitě sáhněte po lécích nové generace.

Zdroj obrázku: Freepik

Hormonální terapie

Díky užívání hormonální antikoncepce se také může zvyšovat tělesná váha. Není to ale dáno žádnou složkou obsaženou v antikoncepci. Je vědecky doloženo, že antikoncepce samotná nemá žádný vliv na zvyšování váhy. Jediné, co by mohlo mít nějakou spojitost, je to, že gestageny obsažené v pilulkách způsobují špatnou náladu a tu pak ženy zajídají sladkostmi.

Doporučený článek:  Sednout si doma v džínách je hazard se zdravím. Co se na oblečení nachází, vyrazí dech

Léky na cukrovku

Léky užívané při cukrovce druhého typu mohou působit na organismus různými způsoby. Jedním z vedlejších účinků může být přibírání kilogramů. Zejména v časných stádiích onemocnění může zvýšená koncentrace inzulínu v těle způsobovat přibývání na váze.

Zdroj: https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/common-medications-that-may-cause-weight-gain/