Přesazování je pro každou rostlinu velká výzva. Pusťte se do toho pouze ve správný čas

Přesazování květin je důležitým postupem péče při pěstování mnoha druhů. Díky němu jim dokážeme poskytnout vhodné podmínky pro zdravý růst a velkolepé kvetení. Příprava čerstvého substrátu a nového květináče ale není vše.

Kdy je třeba rostliny přesazovat

Obvykle se tato činnost provádí od časného jara. Někteří milovníci květin se k němu přiklánějí už v únoru, aby přidali sílu rostlinám, které se probouzejí k životu po době sezónního odpočinku. V některých případech je podzim také vhodným časem pro provedení tohoto postupu. Rozhodující je však pozorování rostlin. Důležitým kritériem se tak kromě data v kalendáři můžou stát i signály, které rostliny vysílají.

Doporučený článek:  Vodní kámen v konvici pomůže vyčistit jedlá soda, ocet nebo známá limonáda

Některé příznaky by nás měly obzvlášť znepokojovat. Patří mezi ně například pád listů, žloutnutí nebo ztráta intenzivní zelené barvy listů, zakrslý růst, ztráta stability – to platí hlavně pro vysoké rostliny. Může se také vytvořit velký počet kořenů, přes které se již rostlina nevejde do stávající nádoby. Stát se může, že voda začne po zalití hned odtékat z květináče, to většinou znamená, že kořenový systém vyplňuje většinu prostoru v květináči.

Zdroj obrázku: Freepik

V jakém denním období přesazovat rostliny

Přestože účelem přesazení do nového substrátu je zlepšení podmínek, taková změna může být pro rostlinu šokem. Každá květina je jiná a v této situaci může reagovat jinak, takže musíte zajistit, aby ošetření bylo pro rostliny co nejbezpečnější. Doporučuje se tento postup praktikovat ráno nebo večer. Zaprvé nevystavujte květiny vysokým teplotám. To je důležité během horkých a teplých dnů. V ideálním případě by se teplota vzduchu měla pohybovat v rozmezí 15–20 stupňů.

Doporučený článek:  Proti slimákům v zahradě lze bojovat jedlou sodou nebo pivem

Přesazení v časných ranních nebo večerních hodinách také ochrání rostliny před intenzivním slunečním zářením, které by nemuselo prospět rostlinám, které jsou ve fázi zvykání si na nové podmínky. Pro přesazení je dobré zvolit si zamračené dny, kdy je teplota vzduchu stabilní. Pokud zpozorujete suché nebo shnilé fragmenty, odstraňte je. Ke stříhání použijte dobře zaostřené nůžky. Dávejte si pozor na hygienu, abyste zabránili přenosu škodlivých patogenů z jiných rostlin.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/shrubs/shgen/best-times-for-transplanting.htm