Při správném používání je ústní voda důležitou součástí péče o chrup

Ústní vodu lze zakoupit nejen v drogerii, ale také v supermarketu. Je vhodné ji použít pro osvěžení dechu i pro odstranění bakterií v oblasti zubů a jazyka. Bohužel ji ne všichni používají správně a tím zbytečně vyhazují peníze za vodu, která jim v ústech ani nepomůže. Jak tedy používat ústní vodu správným způsobem, abychom z ní vytěžili maximum?

Co to ústní voda je?

Jedná se o doplněk každodenní ústní hygieny. Eliminuje nepříjemný dech, pomáhá odstraňovat zubní kámen, ale také zbytky potravin v nepřístupných místech v ústech. Na trhu jsou k dostání také ústní vody s bělicím účinkem nebo vhodné pro děti. Jedná se o mírnou dezinfekční vodu s příchutí eukalyptu.

Doporučený článek:  Pivoňky jsou nenáročné na pěstování a patří mezi léčivky
Zdroj obrázku: Freepik

Chyby při používání ústní vody

Základní chybou, které se často dopouštíme, je to, že jednu ústní vodu používá celá rodina. Je to velmi nebezpečné v případě dětí. Je potřeba si totiž uvědomit, že většina ústních vod obsahuje alkohol. Pro děti je nutné zvolit produkty určené pro nejmladší. Někteří lidé dokonce ústní vodu polykají a domnívají se, že se tak pročistí nejen jejich ústní dutina, ale i ostatní části trávící soustavy. To je ale nesmysl a navíc se jedná o velmi nebezpečnou záležitost. Další chybou je to, že si často tuto vodu naléváme z hrdla přímo do úst. Z úst se nám můžou bakterie a viry dostat do ústní vody. Proto je vhodné ji aplikovat pomocí víčka, které následně vymyjeme.

Doporučený článek:  Technologie v moderních autech přispívají k pohodlí a bezpečnosti, vyžadují však vyšší investici

Jak správně vyplachovat ústa?

Minimální doba k použití ústní vody je dle odborníků 30 sekund. Po tuto dobu se voda dostane do všech částí úst a je to také dostatečná doba na to, aby voda vydesinfikovala ústa. Proplachování by mělo probíhat energicky. Tedy měli bychom s vodou v ústech pohybovat. Kloktání by se mělo provádět intenzivně a veškerý obsah tekutiny z úst by se měl následně vyplivnout. Pokud je voda pro vaše ústa velmi silná a nejste schopni ji po délku 30 s udržet v ústech, doporučuje se do odměrky přilít trochu vody.

Zdroj: https://theneemtree.co.uk/blog/health-tips/mouthwash-dos-and-donts/