Při zácpě musí stud stranou. Jde o vážný problém, který je nutné řešit ihned

Stále více lidí se potýká s nedostatečným vyprazdňováním stolice během dne, nebo i týdne. Jedná se o trapnou, ale ne triviální záležitost, a tak je důležité o ní mluvit otevřeně. Proto předkládáme nejčastější příčiny zácpy a také rady, jak je vhodné proti ní bojovat. Nejideálnější je dokázat zácpě předejít.

Příznaky zácpy – jak ji poznat?

Dle lékařské terminologie se za zácpu označuje stav, kdy je frekvence stolice nižší než dvakrát týdně. Příznaky bývají různé, například:

  • velmi suchá a ztuhlá stolice,
  • pocit neúplného vyprázdnění střev,
  • nadýmání,
  • plynatost,
  • nevolnost,
  • bolesti v oblasti břicha.
Doporučený článek:  Pečujte o sebe i během zimy. Tělo ocení pravidelný pohyb a více energie

Co zácpu způsobuje?

Je velmi mnoho příčin zácpy, vyjmenujeme alespoň základní. Nejdůležitější a nejčastější příčinou zácpy je špatně sestavený jídelníček. Mezi další rizikové faktory patří nedostatečný pohyb organismu, užívání určitých medikamentů, které zácpu vyvolávají, a také se může jednat o nemoc spojenou se střevními poruchami.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak bojovat se zácpou?

Bojovat můžete více způsoby. Ať už řešíte intimní problém s lékařem, který vám může doporučit medikamenty, nebo si zkusíte poradit doma, určitě je základem dostatečná hydratace organismu. Mezi domácí léky patří zdravá strava bohatá na vlákninu, která podporuje peristaltiku střev. Vláknina je obsažená v ovoci a zelenině. Při zácpě se doporučují hlavně švestky, ať už sušené, nebo ve formě šťávy. Mezi další potraviny, které pomohou při zadržování stolice, patří celozrnné pečivo, otruby, loupaný hrášek, fíky, mandle, červená řepa, pohanková krupice nebo jablka.

Doporučený článek:  4 přírodní tinktury, které pomohou snížit vysokou hladinu cholesterolu

Co při zácpě popíjet?

Nejvhodnější je voda nebo bylinný čaj přímo sestavený pro podporu vyměšování. Nevhodnými nápoji jsou káva a černý čaj, které vodu v těle naopak zadržují. Odborníci doporučují také sáhnout po kefíru, podmáslí či jogurtových nápojích.

Zdroj: https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/stomach-liver-and-gastrointestinal-tract/constipation