Když nám někdo přizná, že má strach z výšek nebo létání, není to pro nás nijak překvapivé. Jinak ovšem reagujeme, když slyšíme o úzkosti z koček nebo klaunů. I když to některým lidem může znít jako vtip, fobie zahrnují širokou škálu jevů, postav nebo situací a můžou ztěžovat každodenní fungování. Fobie podle odborníků vznikají v raném dětství, mohou ale existovat i genetické determinanty.
Jaké jsou příznaky fobie?
Slovo fobie pochází z řeckého fobos, což znamená strach nebo panika. Příznaky se mohou lišit v závislosti na závažnosti, avšak mezi nejběžnější patří zrychlené dýchání, bušení srdce, nadměrné pocení, svalové napětí, dušnost a závratě. V extrémních případech dochází k problémům se soustředěním a spánkem a k mdlobám.
Lidé s fobií si obvykle uvědomují, že jejich strach je iracionální, ale přesto s ním nedokážou bojovat. Farmakologické prostředky sice redukují nepříjemné symptomy, při léčbě ale bývá účinnější psychoterapie spočívající v postupném přivykání na stresový faktor. Léčba trvá v průměru asi jeden rok.
Některé kuriózní fobie
Triskaidekafobie je panický strach z čísla 13, které je považováno za nešťastné. Fobie je tak vážná, že člověk nedokáže cokoliv naplánovat ve 13 hodin nebo na 13. den v měsíci. Felinofobie je chorobný strach z koček. Pacientům způsobuje obtíže i jen prohlížení fotografií nebo mluvení o kočkách. Setkání s černou kočkou je pro ně pak velmi traumatizující.
Nomofobie je poměrně nová fobie, kdy se pacient bojí ztráty přístupu k chytrému telefonu nebo vybití baterie. Coulrofobie značí strach z klaunů. Postiženým osobám vadí především hrozivé líčení a neschopnost rozpoznat, kdo je pod maskou. Abemarofobie je panický strach ze zmeškání správné zastávky MHD. Pro pacienty je tak každá cesta extrémně stresující. Každou jízdu totiž provází myšlenky, zda se jim vůbec podaří dorazit do cíle.
Zdroj: https://www.toptenz.net/top-10-most-crippling-phobias.php