Každý rok se těšíme na sezónu třešní, až budou obsypané stromy v zahradách i podél cest a trhy se zaplní sladkými plody. Třešňová sezóna je ovšem velmi krátká, což značně ovlivňuje i cenu ovoce. Třešně jsou běžně dostupné jen něco málo přes měsíc, a to na přelomu června a července. Mimo toto období se třešně dováží ze Španělska.
Třešně obsahují spoustu vitamínů
Stojí třešně i za vyšší částku? Ze zdravotního hlediska rozhodně ano. Třešně jsou zdrojem mnoha vitamínů a minerálů. Najdeme v nich vitamín C, A, E, K, vitamíny skupiny B, draslík, hořčík, vápník, železo, fosfor, jód a zinek. Jsou nízkokalorické, až 80 % plodů tvoří voda. Rovněž jsou plné vlákniny. Ačkoliv se jedná o sladké ovoce, mohou ho jíst i diabetici. Glykemický index třešní je 22. Zajímavé je, že čím jsou třešně tmavší, tím více živin obsahují.
Třešně jsou obzvláště bohaté na polyfenoly, tedy sloučeniny vykazující intenzivní antioxidační aktivitu. Strava s vysokým obsahem polyfenolů může chránit organismus před mnoha chronickými onemocněními včetně srdečních chorob, cukrovky a některých druhů rakoviny. Třešně napomáhají prevenci demence a snižují krevní tlak.
Posilují imunitní systém
Třešně obsahují velké množství vitamínu C, který je nezbytný pro imunitní systém. Tento vitamín také bojuje s volnými radikály, které poškozují buňky těla. Navíc zpevňuje cévy, snižuje obsah škodlivého cholesterolu a reguluje tvorbu kolagenu. Třešně překvapivě obsahují víc jódu než mnohé mořské ryby. Tento prvek je nezbytný pro správnou funkci štítné žlázy.
Třešně produkují malé množství kyseliny močové, takže se jejich konzumace doporučuje lidem trpícím dnou, tedy onemocněním, kdy se kyselina močová hromadí v kloubech, šlachách, vazech a ledvinách. Zmírňují také projevy artrózy a mají mírný močopudný účinek. Málokdo ví, že i pecky z třešní se dají využít. Teplé obklady z pecek se tradičně používají na bolavé svaly, klouby nebo menstruační křeče.
Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/health/a39264577/cherry-health-benefits/