Proti mravencům můžeme bojovat vonnými oleji, octem nebo pepřem

Mravenci patří mezi nejužitečnější tvory vůbec, bez nich by les postihla pohroma, protože by nebylo nikoho, kdo by likvidoval biologické zbytky a provzdušnil půdu, aby rostliny mohly růst. Jinak je tomu na zahradách a v domácnostech, kde mravenci vítaní rozhodně nejsou, ba naopak patří mezi škůdce. Co však s nimi? Likvidovat je snad pomocí agresivních chemických prostředků? V žádném případě, pomohou spíše rady našich babiček!

Užitečný hmyz, ale…

Mravenci patří mezi nejpočetnější skupiny hmyzu na světě, žijí pospolitě a vytváří mraveniště. V lesích fungují jako univerzální čističi, protože odstraňují tlející zbytky rostlin, ale likvidují také mrtvolky drobných savců, kromě toho při svých aktivitách provzdušňují půdu a pomáhají dodávat do ní dusík a fosfor. Proč tedy nejsou vítáni i na zahradách a v domovech? Pro zahradu a záhony mohou být kolonie mravenců pohromou, kdy likvidují kořenový systém zeleniny nebo kvetoucích rostlin, v domácnostech pak obsazují spižírny a vrhají se na potraviny, jako jsou cukr nebo sladkosti.

Doporučený článek:  Vodní kámen i skvrny budou provždy minulostí. Víc než drahé prostředky pomůže jediné ovoce
Zdroj obrázku: Freepik

Namísto horké vody pachy

A co tedy použít na jejich likvidaci? Lidé nejčastěji sáhnou po vařící vodě z rychlovarné konvice nebo různých biocidních přípravcích, které mohou být agresivní nejen vůči mravencům, ale obsažené složky mohou zamořit také půdu nebo spodní vodu. Použití horké vody není vhodné ani na záhony nebo na květiny, protože vařící voda může rostliny poškodit. Jak tedy vyhnat mravence pryč? Ideálně pomocí pachů, které tito malí tvorové nesnesou.

Jaké vůně vypudí mravence?

Co použít na vypuzení mravenců ze zahrady nebo z domácnosti? Naše babičky sáhly nejprve po terpentýnu, což je pryskyřice ze dřeva stromů, nejčastěji borovice. Běžně se prodává terpentýnový olej, který se používá k ředění olejových barev. Mimo to mravenci nesnesou ani citronový, mátový, levandulový nebo skořicový éterický olej, dále také ocet nebo vazelínu. Na cestičky, které mravenci vytvářejí, se hodí položit gázu namočenou do octa nebo do některého vonného oleje a zmizí okamžitě. Obdobně se vyplatí ve spíži posypat místa, kde se vyskytují, solí, pepřem nebo práškem do pečiva.

Zdroj: https://www.thespruce.com/get-rid-of-ants-cheaply-and-naturally-1388157