Proti mšicím je třeba zakročit rázně. Domácí postřik zachrání rostliny doma i na zahradě

Mšice patří mezi parazity, kteří si rádi pochutnají nejen na pokojových květinách, ale s chutí napadnou také zahradní rostliny. Proto je dobré znát účinný lék, kterým se jich snadno zbavíte. Víte, že domácí postřik na mšice bude mnohem účinnější než zakoupené prostředky? K výrobě budou navíc stačit pouze dvě suroviny.

Mšic je nutné zbavit se co nejdříve

Suroviny na výrobu postřiku najdete ve své kuchyni. Od této doby už nebudete chtít používat chemické přípravky. Postřik si totiž velmi snadno vyrobíte a můžete ho i nějakou dobu skladovat. Mšice tak budou rázem pryč a už se na vašich květinách nebudou ani ukazovat. Pokud objevíte na rostlině jediného broučka, můžete mít jistotu, že jich další den bude mnohonásobně více. Zkontrolujte rostliny, jestli jsou napadené všechny.

Doporučený článek:  Čištění dřezu usnadní rostlinný olej

V případě, že ne, dejte zdravé rostliny bokem a ošetřete pouze ty napadené hmyzem. Zdravým rostlinám byste domácím postřikem sice neublížili, ale zbytečně byste je tím zatěžovali. Postřik byste měli používat pokaždé, když mšice na květinách objevíte. Mšice totiž dokážou z rostlin vysát veškeré živiny, začnou opadávat a vadnout, a tím pádem pak uhynou. Jedna generace mšic toho přitom dokáže hodně.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak si poradit pomocí surovin z kuchyně?

Postřik je možné použít opakovaně, dokud se otravného hmyzu nezbavíte. Postačí k tomu například česnek. Je to zelenina, která je v kuchyni hojně využívaná, ale bude se hodit také na zaplašení mšic i dalšího hmyzu, který ohrožuje vaše rostliny. Jestliže chcete vyrobit česnekový postřik, umelte 250 g česneku, zalijte 10 litry vody a nechte 15 minut stát. Poté směs přeceďte do velké sklenice a před samotným použitím ještě nařeďte vodou v poměru 1 : 1.

Doporučený článek:  Triky, jak vyčistit těžko dostupné prostory

Podobným způsobem můžete připravit také postřik z cibule. Časově to bude o něco náročnější, ale výsledek rozhodně stojí za to. Na přípravu směsi budete potřebovat 200 g cibulových slupek. Ty také zalijte 10 litry vody, ale směs musíte nechat stát mnohem déle – až čtyři dny. Po této době můžete směs rovnou aplikovat na postižené rostliny. Postřik provádějte každé 2–3 dny podle toho, kolik mšic na rostlinách uvidíte.

Zdroj: https://www.almanac.com/pest/aphids