Proti slzení při krájení cibule pomůže větrání, žvýkačka nebo mráz

Krájení cibule může být pro mnohé z nás nepříjemným zážitkem, protože cibule uvolňují látky, které dráždí oči a způsobují slzení. Nicméně existuje několik triků, které vám mohou pomoci minimalizovat nebo zcela zabránit pláči při krájení cibule.

1. Chlazení cibule:

Chlazení cibule před krájením může snížit uvolňování pachových látek, které dráždí oči. Položte cibuli do mrazáku po dobu asi 15-30 minut před krájením. Tím snížíte aktivity enzymů, které způsobují slzení.

2. Krájení pod tekoucí vodou:

Doporučený článek:  Ucpaný odtok pomůže uvolnit jedlá soda, ocet nebo citron

Krájení cibule pod tekoucí studenou vodou může pomoci zadržet pachové látky a zabránit jim v dostávání se do vzduchu. Můžete také ponořit nůž do vody před krájením.

3. Správná technika krájení:

Při krájení cibule se snažte udržovat ostrý nůž a pracujte rychle a efektivně. Krájejte cibuli na tenké plátky nebo kostičky, což snižuje uvolňování pachových látek.

4. Větrání místnosti:

Zajistěte dobrou ventilaci místnosti, ve které krájíte cibuli. Otevřete okno nebo zapněte ventilátor, aby se pachové látky rychleji rozptýlily.

Zdroj obrázku: Freepik

5. Použití čepice nebo brýlí:

Doporučený článek:  Koupel z jedlé sody a octa působí blahodárně na pokožku nohou

Nošení čepice nebo brýlí může výrazně snížit expozici pachovým látkám a chránit vaše oči.

6. Žvýkání žvýkačky:

Někteří tvrdí, že žvýkání žvýkačky během krájení cibule může pomoci zabránit slzení. Žvýkání může zvýšit produkci slin, které by mohly zachytit pachové látky, než dosáhnou vašich očí.

7. Ruce pod tekoucí vodou:

Po krájení cibule si umyjte ruce pod tekoucí studenou vodou. To pomůže odstranit pachové látky z rukou a snížit riziko, že je přeneste na oči.

Doporučený článek:  Pavouky z domova vypudí vůně citronu, máty nebo levandule

8. Zmrazená cibule:

Pokud nemáte chladničku, zkuste mrazit cibule před krájením. Mrazená cibule může uvolňovat méně pachových látek.

S těmito triky byste měli být schopni snížit nepříjemné slzení při krájení cibule. Vyberte si ten, který vám nejvíce vyhovuje, a užijte si cibulové pokrmy bez slz.

Zdroj: https://www.thepioneerwoman.com/food-cooking/cooking-tips-tutorials/a39944419/how-to-cut-onions-without-crying/