
Zdroj obrázku: Freepik
Zavíječ zimostrázový je invazivní druh motýla, jehož housenky hromadně požírají listy buxusu a zcela je ničí. Proto je nutné s nimi začít bojovat co nejdříve. Vyzkoušet můžete osvědčené domácí prostředky. Zavíječ pochází z jižní a východní Asie a v Evropě se začal objevovat až s dovezením buxusu. Je to noční motýl.
Ohryzávají části listů
Housenky zavíječe se živí listy a výhonky všech druhů buxusů. Dospělý hmyz má většinou bílá křídla s hnědým okrajem, ale může mít i světle hnědá křídla s fialovým leskem. Charakteristická je bílá skvrna v jejich přední části. Larvy jsou nazelenalé s hnědými pruhy podél těla a černou lesklou hlavou. Škůdci ohlodávají díry v listech buxusu. Čím jsou larvy starší, tím větší mají apetit.
Boj se zavíječem je poměrně náročný úkol. Důležitá je prevence. Keře by měly být systematicky kontrolovány několikrát do roka. Pokud se na nich objeví ohlodané listy, pavučinová příze a trus housenek, je rostlina napadená. Jedním ze způsobů, jak proti housenkám bojovat, je ručně je sesbírat. Bojovat proti všem jedincům, kteří se hojně množí kladením vajíček v nejhlubších částech keře na spodní straně listů, ale není tak snadné.

Postřik ze šedého mýdla
Šedé neboli draselné mýdlo je směs různých draselných solí s dalšími přísadami včetně glycerinu a chloridu sodného. Mastné kyseliny v něm obsažené působí na likvidaci škůdců živících se rostlinami. Sprej ze šedého mýdla larvy zahubí. Stačí nastrouhat 75 gramů a rozpustit je v 5 litrech teplé vody. Po vychladnutí směs přelijte do lahvičky s rozprašovačem.
Postřik na zavíječe zimostrázového je nutné provést ve správný čas. Ideální dobou je, když zpozorujete první housenky tohoto hmyzu, které se živí rostlinou buxusu. Toto ošetření by mělo být provedeno co nejdříve, během několika týdnů se škůdců zcela zbavíte. Postřik je potřeba čas od času opakovat, zejména po dešti, který přípravek smyje.
Zdroj: https://www.countrylife.co.uk/gardens/get-rid-box-moth-caterpillars-177100