Rajčata a okurky podpoří v růstu kyselina citronová

O kyselině citronové se nejčastěji mluví v souvislosti s úklidem nebo s konzervováním potravin. V letním období je pomocnicí všech hospodyněk, které připravují šťávy, marmelády nebo džemy do zásoby. Tento přípravek má ale mnohem širší využití, kromě kuchyně a domácnosti má své nezastupitelné místo též na zahradě. Stačí totiž pár zrnek a domácí zelenina na záhonech může zase bujně růst. Použití kyseliny citronové jako hnojiva překvapuje i mnohé zkušené zahradníky, ale věřte, že doopravdy funguje. Jak tato přísada na rostliny působí a jakým způsobem ji aplikovat?

Doporučený článek:  Triky, jak vyčistit těžko dostupné prostory

Čas hnojení pěstované zeleniny

Domácí zelenina je bezpochyby nejlepší, výtečně chutná, k tomu je zaručena kvalita a to, že při pěstování nedošlo k použití chemických látek. Pěstování zeleniny je však dřina, je nutné správně umístit záhony, pravidelně zalévat a dbát, aby se rostliny zdárně vyvíjely a přinesly vytouženou úrodu. Ne vždy jsou podmínky ideální a je nutné růst podpořit hnojivem. To je čas pro kyselinu citronovou, která nastartuje růst rostlin, které ztrácejí na síle nebo chřadnou, a zesílí vývoj plodů.

Doporučený článek:  Cibule se pěstuje snadno ze semínek. Na výběr je mnoho odrůd
Zdroj obrázku: Freepik

Zcela ekologická vzpruha

Právě v okamžiku, kdy rostlině hnědnou nebo opadávají listy, případně celkově chřadne, se doporučuje sáhnout po kyselině citronové, která stimuluje růst. Tato látka nadto pomůže zefektivnit příjem živin z půdy vzhledem k obsahu citrátů, takže je možné ji použít po zahnojení klasickými metodami pro doplnění draslíku a fosforu. Kyselina citronová je současně velmi levná, ale účinky má dalekosáhlé, k tomu je zcela ekologická a neznečišťuje životní prostředí.

Hnojení kyselinou citronovou

Příprava roztoku není nikterak složitá. Do velké nádoby se nalije 10 litrů dešťové nebo odstáté vody a přidá se jedna vrchovatá lžíce kyseliny citronové. Směs se zamíchá, počká se do rozpuštění prášku, poté se může okamžitě používat. Na jednu rostlinu je nutné počítat s jedním litrem roztoku. Stačí jednorázová zálivka, první zlepšení se projeví asi po týdnu od zahnojení. Kromě zahnojení působí kyselina citronová i proti plísním, obdobně lze postupovat též u cuket nebo paprik.

Zdroj: https://www.gardenguides.com/90037-benefits-citric-acid.html