Řebříček je extrémně užitečná rostlina, která je snadno dostupná, ale přitom jsou její účinky silně podceňované. Dá se s úspěchem používat při zdravotních neduzích i jako doplněk do koupele.
Jak poznáme řebříček?
Řebříček je druh rostliny z čeledi hvězdnicovitých, vyskytuje se na celém území České republiky a jeho délka může dosahovat až 80 cm. Bývá pokrytý jemnými chloupky a dlouhými listy. Rostlina má bělavé květy a kvete od července do října.
Jak řebříček pomáhá?
Užívání řebříčku se doporučuje při menstruačních bolestech, protože má diastolický účinek. Rostlina se také užívá při problémech s neplodností a menopauzou, a to pro obsažené fytoestrogeny. Má uklidňující vlastnosti a je také mimořádně užitečný při léčbě kožních problémů. Pomáhá například při hojení ran, nemocech ledvin, infekcích, poruchách chuti k jídlu a trávení, zánětech sliznic a vředových onemocněních. Je také velmi populární v boji proti křečovým žilám.
Uklidňující koupel
Řebříček je vynikající přísada do koupele a jeho použití má zklidňující účinek na celý organismus i pokožku. Pro přípravu roztoku potřebného pro koupel zalijte 100 gramů sušeného řebříčku studenou vodou a počkejte 12 hodin. Poté je třeba roztok scedit a takto připravenou směs nalít do vany.
Řebříčková tinktura
Z řebříčku si můžeme snadno připravit i léčivou tinkturu. Rostlina by měla být zalita vodkou a umístěna na teplé místo po dobu asi 6 týdnů. Po uplynutí této doby stačí jen tekutinu scedit a přidat pár kapek směsi do vody. Takto připravenou tinkturu můžeme pít každý den i jako prevenci výše zmíněných neduhů.
Pozor na vedlejší účinky
Mějte na paměti, že konzumace syrového, nezpracovaného řebříčku může být nebezpečná. Po jeho požití se může objevit nepříjemná vyrážka, bolest hlavy a malátnost. Kromě toho se nedoporučuje podávat řebříčkovou bylinku dětem do dvanácti let.
Zdroj: https://natural-fertility-info.com/yarrow-fertility-herb.html