Dřevěný nábytek je neodmyslitelná součást zařízení mnoha domácností. Nicméně vyžaduje určitou péči. Pravidelné utírání a někdy leštění. Ovšem i při největší opatrnosti se škrábancům nevyhnete. Naštěstí v jejich odstraňování vám pomůže často i příroda.
I malé škrábance mohou bít do očí
Škrábance na nábytku mohou být různé. Ať už máte doma dítě s pastelkami, nebo psa s velkými zuby, některých škrábanců se lze zbavit docela jednoduše. Například je-li škrábanec mělký a jen tak povrchový, můžete jej odstranit obyčejnou citrónovou šťávou a jedlým olejem. Ve stejném poměru si smícháte citrónovou šťávu a například řepkový olej a třete povrch škrábance, dokud nezmizí.
Pokud máte bledý škrábanec na tmavém nábytku, můžete si půjčit obyčejné pastelky od dětí a na škrábanec silněji přitlačit a obarvit ho. Pokud vám to nebude stačit, v některých obchodech lze pořídit speciální retušující pera, díky kterým můžete lépe zachytit původní odstín nábytku.
Tmavý nábytek může být často problém
Řekli jste si, že si pořídíte tmavý nábytek, protože na něm tak nebude vidět špína? Omyl, protože na tmavém dřevě jsou vidět škrábance více než na světlém. Avšak i tyto nedostatky lze snadno napravit. K tomu vám může posloužit černý čaj. Stačí do něj namáčet vatový tampon a aplikovat na poškrábanou část. Je potřebné nechat ho působit i pár hodin.
Máte-li dřevo tmavé až černé barvy, můžete použít lak na boty. Ten můžete jemně vtírat do škrábance. Stejně dobře poslouží i jód. Aby správně fungoval, je dobré si namáčet tyčinku na čištění uší a postupně škrábanec potírat. V obou případech je lepší to nepřehánět a raději postupně přidat další vrstvu. A pokud se vám škrábance nepodaří odstranit, může je zkusit alespoň překrýt.
Zdroj: https://thesecretyumiverse.wonderhowto.com/how-to/10-diy-ways-repair-nicks-scratches-wooden-furniture-0145318/