Šetření s vodou potěší vaši peněženku i planetu. Stačí jen několik malých změn

Účty za vodu nejsou pro nikoho z nás příjemným dokladem. Většinou se obáváme toho, že budeme muset doplácet za energie. Stačí se přitom naučit osvědčené metody a změnit pár návyků v každodenním životě. Pečovat díky tomu budete nejen o svou peněženku, ale také o naši planetu. Poradíme vám, jak můžete doma ušetřit za vodu.

Naučte se sprchovat a vypínat vodu

Milujete horkou vanu po dlouhém dni v práci? Pravdou je, že při koupání spotřebujete až třikrát více vody než při sprchování. Při jedné koupeli ve vaně vyplýtváte asi 77 litrů teplé vody (podle velikosti vany), zatímco 5minutová sprcha spotřebuje pouhých 20 litrů. Tím se výrazně sníží vaše účty, protože snížíte každodenní spotřebu vody ve své domácnosti.

Doporučený článek:  Oblíbené rostliny jsou víc než ozdobou interiéru. Některé pročistí vzduch a zlepší vlhkost v místnosti

Při čištění zubů nebo mytí rukou vypínejte vodu. Budete se divit, ale většina lidí to nedělá. Při samotném čištění zubů nebo mydlení rukou přitom tekoucí vodu nepotřebujete. Díky tomu ušetříte více než 5 minut zbytečného proudění vody. To samé platí také pro ruční mytí nádobí. Máte-li možnost, měli byste také používat dešťovou vodu. Pro zalévání, mytí podlah nebo splachování záchodu vám bohatě postačí.

Zdroj obrázku: Freepik

Využívejte pračku a myčku efektivně

Praní vám každý týden spotřebuje hodně vody. Měli byste toho proto využít na maximum. Perte vždy až ve chvíli, kdy budete mít pračku plnou. Zařízení pojme několik kilogramů prádla. Množství záleží na modelu, který máte doma. Nesmíte pračku přetěžovat, ale zároveň byste neměli prát jen pár kousků v prázdné pračce.

Doporučený článek:  Aby byla zima opravdu kouzelná – jak si ji užít?

Paradoxně vám peníze může ušetřit také investice. Když si pořídíte dobrou myčku na nádobí, můžete ušetřit na účtech za vodu. Podle odborníků tímto způsobem můžete spotřebovat až třikrát méně vody oproti ručnímu mytí nádobí. Jestli máte možnost této investice, měli byste to udělat. Ne každý si to může dovolit nebo na to má dost velkou kuchyň. Je to ale další možnost, jak můžete ušetřit.

Zdroj: https://www.volusia.org/services/growth-and-resource-management/environmental-management/natural-resources/water-conservation/25-ways-to-save-water.stml