
Zdroj obrázku: Freepik
Největším tématem letošní zimy jsou bezpochyby ceny za energie. Elektřina a plyn bohužel neustále zdražují a vypadá to, že během několika měsíců bude ještě hůř. Proto je namístě přemýšlet nad tím, jak co nejvíce ušetřit a zároveň nepřijít o teplo, které budeme přes zimu potřebovat. Ukážeme vám, jestli se vyplatí topit, nebo topení na noc vypínat.
Úspory pro vaši peněženku?
Vyplatí se na noc vypínat topení? Určitě bychom ho neměli zapínat v případě, že nebudeme doma. I několik hodin týdně může ve výsledku znamenat, že budete na elektřině nebo plynu doplácet. Topit tedy jen přes den, nebo topení vypínat podle toho, jestli je někdo doma? Vyplatí se spočítat si, kolik energie spotřebujete. V letošní topné sezoně bude každá domácnost s přetápěním opatrnější.
Vypínat topení bychom měli v případě, že se chystáme větrat. Podle odborníků je lepší otevřít okno dokořán na 5–10 minut než ho mít otevřené pouze na ventilačku několik hodin denně. Teplo nebude unikat tak dlouho a čerstvý vzduch pomůže k tomu, že se vám doma bude lépe dýchat. Jestliže na noc radiátory vypínáte, není to cesta k tomu, jak ušetřit. A proč? To vám vysvětlíme!

Byt by se neměl nechat vychladnout
Pokud si chcete doma uchovat teplo, radiátory byste neměly vypínat ani na noc. Není to vhodné zejména proto, že se mohou vyskytnout plísně nebo houby na zdech, nebo dokonce na nábytku. Přes den byste doma měli mít okolo dvaceti stupňů, v ložnici nebo koupelně bude postačující teplota mezi 16 až 18 stupni. Tepelná pohoda ovlivňuje kvalitu našeho spánku a také jeho délku.
Topná sezona je u každého individuální. Rozhodně neplatí, že pokud oficiálně začne, musíte doma začít topit. Pro každého je zima relativní pojem, někdo vydrží netopit do poloviny listopadu, ale jsou lidé, kteří si přitopí už na konci září. Ještě před spuštěním radiátorů byste si je měli nechat zkontrolovat, protože jedině fungující topení zajistí pořádné teplo, i když budete topit pouze na 20 stupňů.
Zdroj: https://apollohome.com/blog/closing-air-vents/