Bobkový list najdeme vedle česneku, pepře a nového koření prakticky v každém běžném pokrmu české kuchyně. Stojí však za to vědět, že nejde jen o chutné koření, ale také se odedávna používá v bylinářství. Je však potřeba znát jeho účinky a umět jej správně používat, jinak hrozí ne zrovna příjemné následky.
Bobkový list pochází ze Středomoří, hlavně z Řecka. Listy jsou běžně známé jako koření, které dodává pokrmům specifickou a výraznou chuť. Používají se jako doplněk do polévek, omáček, ale také k masu nebo k pečeni. Bobkový list má své místo také v bylinářství. Nejjednodušší způsob, jak jej užívat, je připravit si speciální nálev z bobkového listu. Na 300 ml vody se použije asi 5 gramů listů. Tento výluh se může užívat jak zevně (ve formě obkladů), tak i ve formě nápoje. Dá se pít pravidelně, ale jen po určitou dobu, jinak hrozí vážné problémy. Obecně platí, že bychom nálev z bobkového listu měli používat výhradně po konzultaci s ošetřujícím lékařem.
Kromě nálevu existuje také olej z bobkových listů. Je primárně adstringentní a baktericidní. Koupíte ho v drogeriích nebo v lékárnách za pár korun. Tímto olejem je například možné potírat spánky před spaním, protože pozitivně působí na relaxaci celého těla a přinese kvalitní odpočinek.
Jak pomáhá?
Bobkový list ve formě nálevu nebo oleje podporuje činnost jater, snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu a působí také močopudně. Údajně má také protirakovinné vlastnosti.
Mezi další zdravotní problémy, při kterých se bobkový list používá, patří:
- bolesti kloubů a svalů,
- těžko se hojící rány,
- kožní problémy
- pálení žáhy,
- nadýmání
- bronchitida,
- bolest krku.
Kdy škodí?
Navzdory četným zdraví prospěšným vlastnostem může být bobkový list také škodlivý. Odvar z bobkových listů by se neměl používat déle než 3–5 dní. V opačném případě může mít toxické a narkotické účinky.
Zdroj: https://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/bay-leaves.html