Zbytky svíček napraví vrzající dveře, opraví zip a zahladí škrábance na nábytku

Budete se divit, na co všechno můžete použít zbylé svíčky. Budou se vám skvěle hodit doma. Utěsní okna, zlepší zámky a panty a uvedou nábytek do původního vzhledu. Rovněž s nimi můžete spravit skřípání podlahy. Všechny opravy můžete udělat pomocí hmoty, kterou byste běžně vyhodili.

Vadná zásuvka a zasekávající zip

Máte problémy se zásuvkou? Vyjměte ji, důkladně očistěte od prachu a poté vodítka otřete pahýlem svíčky. Vyměňte zásuvku a několikrát zasuňte a vysuňte, aby se vosk roztáhl po celé ploše vodítek. Podobným způsobem můžete mazat také vrzající dveře. Musíte je sundat z pantu, pečlivě vyčistit a otřít svíčkou.

Doporučený článek:  Levandule je ideální pro pěstování na balkoně
Zdroj obrázku: Pixabay

Rozbitý zip nepotěší nikoho z nás. Obvykle lidé používají na zasekávající zip mýdlo, ale zbytek obyčejné svíčky poslouží stejně dobře. Vosk na něm zůstane déle než mýdlo a posuvník bude fungovat velmi dobře. Roztáhněte zip od sebe a každou část potřete voskem po celé délce. Dávejte pozor, abyste neušpinili látku. Poté několikrát zatáhněte a otevřete zip, aby se vosk důkladně roztáhl.

Mezery v oknech a škrábance na nábytku

V případě starých dřevěných oken může být zima ničivá. Potřebujete je zalepit? Použijte zbylé svíčky. Větší mezery zakryjte roztaveným voskem, a až ztuhnou, otřete je hadříkem. Menší praskliny potřete voskem, dokud nebudou zcela vyplněny. Můžete jej také nacpat párátkem nebo špejlí. Vosk zcela zaplní praskliny a studený vzduch už se do bytu nedostane. Stejně můžete postupovat u prasklin v podlaze a zabránit tak skřípání prken nebo dlaždic.

Doporučený článek:  Okurky lze vypěstovat i na malém balkoně. Dostatek slunce a zálivky zajistí bohatou úrodu
Zdroj obrázku: Freepik

Škrábance nesmí být hluboké, ale můžete je na dřevěné podlaze zakrýt směsí vosku a oleje. Do rozpuštěného zbytku vosku přidejte pár kapek řepkového oleje. Míchejte a naneste na škrábance teplou, ale ne horkou směs. Nechte zaschnout a poté vyleštěte měkkým hadříkem. Stejným způsobem odstraníte i drobné rýhy z kožených bot, kufrů nebo kabelek. Anebo si můžete jednoduše vyrobit novou svíčku.

Zdroj: https://www.bobvila.com/slideshow/14-new-uses-for-old-candles-49805