Správné třídění bioodpadu uleví přírodě

Recyklace a třídění odpadu jsou velmi důležité pro naši planetu. Naštěstí většina Čechů je v tomto ohledu pečlivá a patříme mezi země, které si na třídění odpadu dávají skutečně záležet. Mnoho z nás také třídí bioodpad, což je velmi záslužné. Máte-li na zahradě možnost kompostu, můžete ho zpracovat na vlastním pozemku a vyrobit si efektivní hnojivo. Jak s bioodpadem zacházet ve městech, když máte jen byt?

Co patří do bioodpadu?

Bioodpad je už podle názvu odpadem, který se skládá z přirozeného, rozložitelného odpadu. Ze zahrady se jedná hlavně o trávu, větve, listy a další rostlinné prvky (nepatří do něj plevel, kameny, beton apod.). Z kuchyně můžete do bioodpadu hodit zeleninové a ovocné slupky, odřezky, kávovou a čajovou sedlinu, vaječné skořápky nebo zbytky nedojedených jídel (rostlinného původu) a potraviny, které se začaly kazit. V žádném případě sem nepatří maso, kosti nebo odřezky z masa.

Doporučený článek:  Zlatavý med si můžeme vychutnat po celý rok. Při správném skladování vydrží stále chutný
Zdroj obrázku: Freepik

Jak správně naložit s bioodpadem?

Bioodpad byste neměli vyhazovat do speciálního kontejneru nebo popelnice v igelitových pytlích. Způsobujete tak kontaminaci bioodpadu, což snižuje hodnotu vyrobeného kompostu. Navíc pracovníci kompostárny musí pytle trhat a odstraňovat. To často není ani možné, protože bioodpad by se měl likvidovat v kontejneru velkého objemu. Jestli chcete odpad stejně vyhazovat v pytlích, investujte do biologicky rozložitelných pytlů na odpady, které se rychle a bezpečně rozkládají.

Další chyba, kterou dělá mnoho lidí

Nejlepší metodou je, když doma skladujete odpad v míse a poté ho vyhodíte přímo do popelnice nebo kontejneru. Obrovskou chybou, kterou mnoho lidí dělá, je také vyhazování špatných produktů (živočišného původu, nerozložitelné předměty). To dělá velké problémy. Na samotné popelnici nebo kontejneru přitom máte vždy uvedeno, co všechno do hnědých popelnic patří a co musíte vyhodit do směsného odpadu nebo jiného druhu tříděného odpadu (plast, papír, sklo, kov atd.).

Zdroj: https://millerrecycling.com/organic-waste-and-how-to-handle-it/