Správné větrání během topné sezóny přispěje ke zdravějšímu domácímu prostředí

Léto uteklo jako voda a kvapem ho vystřídal podzim a to znamená jediné, škaredší počasí, více času stráveného doma a vytápění. Právě kvůli množství času strávenému doma a vytápění je důležité se zaměřit na jednu věc a to je větrání. Větrání je velmi důležitá činnost, která by se rozhodně neměla vynechávat, ale zároveň nás může stát spoustu financí, když je prováděná špatně. Jak tedy větrat, abychom měli doma dobrý vzduch, ale netopili jsme pánu Bohu do oken? To a ještě více se dozvíte v dnešním článku. Pro více informací jistě čtěte dál.

Doporučený článek:  Utrácet za drahé čisticí prostředky je plýtvání penězi. Mnohem lepší službu prokáže známá kyselina

Proč je větrání tak důležité a rozhodně by se nemělo zanedbávat

Větrání je esenciální hned z několika důvodů. Jedním z nich je fakt, že větráním obměňujeme vzduch. To znamená, že se tak zbavujeme toho znečištěného a necháváme do našeho obydlí proudit nový, čerstvý. Obzvláště na podzim je toto důležité, protože se nám pak doma tak nehromadí bacily. Zároveň je to čin velmi podstatný, pokud jste alergik, protože právě v chladných dnech jsou daleko aktivnější alergeny, jako jsou například roztoče, než jsou například ty pylové. Jistě se vám tak bude doma lépe dýchat. Větrání je ale důležité i pro vaše obydlí. Při jeho nedostatku totiž může docházet i k hromadění vlhkosti, která později může způsobovat plíseň.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak tedy správně vyvětrat

Větrání v chladných dnech je v podstatě jednoduché. Stačí otevřít okno opravdu dokořán na kratší dobu. Tímto způsobem bude mít vzduch prostor na to proudit poměrně rychlým tempem a vymění se celá masa naráz. Nemusíte tak větrat zdlouhavě pouze škvírkou, což by způsobilo akorát trvalé unikání tepla a ani by ke správnému vyvětrání nedošlo.

Doporučený článek:  Zlatavý med si můžeme vychutnat po celý rok. Při správném skladování vydrží stále chutný

Pokud pak máte pocit, že vám doma i tak někde táhne, nezapomeňte zkontrolovat nastavení vašich oken. I ty mají totiž letní a zimní režim, který určuje, jak moc budou rámy těsnit. Tento mechanismus by měl být přítomný minimálně u většiny novějších plastových oken.

Zdroj: https://nchh.org/information-and-evidence/learn-about-healthy-housing/health-hazards-prevention-and-solutions/ventilation-and-indoor-air-quality/, https://www.hsa.ie/eng/topics/ventilation/, https://www.webmd.com/allergies/winter-allergies, https://airly.org/en/how-do-i-ventilate-my-home-properly-in-winter/