Bobkový list je oblíbené koření, své místo najde také v domácí lékárničce

Bobkový list má neustále v kuchyni prakticky každý z nás. Jde o jedinečné koření, které povzbudí chuť mnoha polévek a omáček. Měli byste ale vědět, že jeho vlastnosti se neomezují pouze na chuť. Toto koření se úspěšně používá také v bylinkářství. Bohužel není bobkový list vhodný pro všechny, ale mnoha lidem může pomoci s jejich zdravotními neduhy.

Použití bobkového listu v léčitelství

Bobkový list pochází původem ze Středomoří, zejména z Řecka. Listy jsou u nás běžně používané koření, které má velmi specifickou chuť. Používají se nejčastěji jako doplněk polévek, omáček, pečeně nebo dušeného masa. V bylinkářství je můžete nejlépe využít, když si připravíte nálev. Na 300 ml vody použijte asi 5 gramů listů. Nálev můžete používat zevně pro obklady, ale také vnitřně v podobě nápoje. Jeho výhodou je nízká cena a snadné použití, kdykoli potřebujete.

Doporučený článek:  Konzumace kávy vyvolává potřebu jít na toaletu. Jde o přirozenou reakci těla

Vlastnosti bobkového listu

Bobkový list ve formě nálevu nebo oleje efektivně podporuje činnost jater, snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu a působí také močopudně, díky čemuž má detoxikační účinky. Někteří odborníci také poukazují na jeho protirakovinné vlastnosti (zejména u rakoviny prsu). Tyto vlastnosti ale nebyly zatím podloženy žádným výzkumem.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kromě toho se tato bylina používá na bolesti kloubů a svalů, těžko se hojící rány, kožní problémy, lupy, pálení žáhy, nadýmání, poruchy trávení, otravu jídlem, bronchitidu, bolesti v krku, suchý kašel, infekci dásní nebo nespavost. Má proto široké účinky, které můžete využít i vy.

Doporučený článek:  Kočičí jídelníček má svá pravidla. Malé šelmy nepohrdnou masem ani něčím dobrým na zub

Bylinky mohou být někdy škodlivé

Bobkový list má mnoho úžasných vlastností, ale pro některé jedince může být i přesto škodlivý. Pamatujte, že účinný odvar z listů byste neměli používat více než 3–5 dnů. V případě, že ho budete používat delší dobu nebo přesáhnete zdravé množství, může být jeho používání toxické a následky až narkotické. Navíc může reagovat na některé léky, proto byste se měli vždy poradit s lékařem.

Zdroj: https://www.thespruceeats.com/what-is-a-bay-leaf-995576