Vytvořte teplo domova i bez zbytečných nákladů navíc. S několika triky na vytápění ušetříte

Jak zajistit v domácnosti teplo bez nadbytečných výdajů? Letošní rok, kdy panuje energetická krize, je výjimečný, ale na úspory je vhodné myslet vždy. A jak ušetřit nemalé peníze? Stačí se v domě nebo v bytě zaměřit na detaily, které vedou k únikům. I malé úspory tepla sníží účty za vytápění. Důležité je zajistit okna, rolety a závěsy pak fungují jako přirozená bariéra proti únikům tepla.

Kontrola oken před zimou

Čím začít v době, kdy teploty klesají a zima o sobě dává poprvé vědět? Ještě před začátkem topné sezóny se doporučuje zkontrolovat stav oken, zejména těsnění, a provést správnou údržbu. Plastová okna se šrouby je vhodné nastavit do zimního režimu, aby jimi neprofukovalo a neutíkalo drahocenné teplo. Nejčastěji se nastavení provádí pomocí imbusového nebo běžného klíče pootočením příslušného šroubu na vnitřní straně rámu u kličky. Co dalšího je ještě nutné před zimou udělat?

Doporučený článek:  Jak se správně starat o své boty, aby dlouho vydržely?
Zdroj obrázku: Freepik

Vytápění zdarma ze slunečních paprsků

Klesají teploty i množství slunečních paprsků, přesto se jich vyplatí využít pro přirozené vytápění. Není řeč o fotovoltaice, která vyžaduje náročnou instalaci, ale solární teplo prochází také okny, proto za slunečných dnů roztáhněte žaluzie, rolety nebo závěsy na maximum. Dostatek světla zlepší náladu a pomůže proti únavě, k tomu se prohřeje místnost přirozeným způsobem o několik stupínků, za které se nemusí platit.

Závěsy nejsou jen dekorativním prvkem

A jak docílit, aby teplo neutíkalo? Pomocníky v boji proti únikům jsou předokenní rolety, běžné žaluzie i závěsy, které působí pozitivně na náladu, k tomu pocitově zateplí prostor. Rovněž kvalitní textilie zamezí únikům tepla ven a utěsní okna. Experti radí zakrývat okna zejména v chladných nebo deštivých dnech, když venku sněží nebo v noci fouká silný vítr. Nezbytností je zastínění během nočních hodin, kdy klesají teploty pod bod mrazu. Závěsy a záclony se však musí vybírat s ohledem na radiátory, kterým nesmí bránit v topení, proto je nutné upravit jejich velikost, aby teplý vzduch mohl cirkulovat.

Zdroj: https://www.archdesignwd.com/benefits-of-more-sunlight-in-your-home-in-the-winter/