Krásný šperk dodá každé ženě kouzlo. S jednoduchou péčí může stále zářit leskem

Ženy milují šperky a rády si kupují nové a nové klenoty, aby rozšířily svou sbírku. Jenže po čase se u šperků nevyhnutelně ztrácí jejich lesk a stávají se matné, zašedlé a nepříliš pěkné. Je načase se s nimi rozloučit a nahradit je jinými? Rozhodně ne! Snadno jim pomocí těchto triků navrátíte jejich zářivý vzhled.

Jak postupovat?

Než se pustíte do čištění, ujistěte se, že víte jak postupovat, abyste drahé kovy nepoškodili.

  • Stříbrné šperky získají opět svou zářivou barvu, když je umyjete štětcem namočeným v mýdlové vodě. Pokud se patina hned nesmyje, dejte na štětec trochu sody a jemně ji po šperku rozetřete. Dobře opláchnuté cennosti otřete měkkým hadříkem a uvidíte, že znovu budou zářit novotou.
  • Zlaté šperky je vhodné ponořit do misky s teplou vodou, do které přidáte několik kapek tekutého mýdla nebo saponátu na mytí nádobí. Následně vyčkejte, až se špína rozpustí, a poté dočistěte měkkým zubním kartáčkem. Postupujte velmi opatrně a rozhodně na kartáček nijak netlačte. Zlato je ve skutečnosti poměrně měkké a může se snadno poškodit. Podobně můžete postupovat také u šperků z platiny. Na závěr je ještě vyleštěte jelenicí a uložte do kazety na šperky.
  • Měděné ozdoby snadno očistíte pomocí směsi soli a octa. Můžete je také ponořit do horké vody s citronovou šťávou v poměru 1 : 1. Poté je opláchněte čistou vodou a nechte uschnout na vzduchu.
  • Polodrahokamy se po umytí v mýdlové vodě a lžíci čpavku budou lesknout znovu jako první den, co jste je koupili. Pozor si dejte na čištění pravých perel, které jsou velmi náchylné na poškození. Na noc je vložte do mléka a nechte je odstát. Následně perly opláchněte a osušte v papírovém ubrousku.
Doporučený článek:  Kvasnicový nápoj působí blahodárně na pleť a zlepšuje náladu
Zdroj obrázku: Freepik

Jak pečovat o šperky každý den?

Pokud šperk na noc odkládáte, určitě jej uložte do šperkovnice. Vždy si také sundávejte šperky před vstupem do bazénu, protože chlor jim neprospívá a narušuje jejich pevnou strukturu. Po každém sundání řetízku, náušnic nebo náramku se ujistěte, že je zapínání v pořádku, a v případě nutnosti si jej nechte opravit, abyste šperk omylem někde neztratili.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/tips/a25736/how-to-clean-jewelry/