Ušetřit na vodě lze díky maličkostem i tisíce korun ročně. A příroda vám také poděkuje

Voda je jedním z nejvzácnějších přírodních zdrojů, které nám naše Země nabízí. Přesto s ní lidé často plýtvají. Takové plýtvání neškodí jen vaší peněžence, ale i samotné přírodě.

V kuchyni užívejte vodu s rozumem

Kuchyň je jedno z míst ve vaší domácnosti, kde můžete s vodou hodně ušetřit. Jen například při samotném oplachování ovoce a zeleniny vám hodně vody zbytečně odtéká. Tato voda je v podstatě čistá a je škoda ji dále nevyužít. Takovou vodu můžete použít například k zalévání květin. Přes léto ji můžete využít k zalévání zahrady. Nebo můžete zeleninu oplachovat ve velké misce s vodou a ne pod tekoucím kohoutkem.

Doporučený článek:  Nejlepší hnojivo pro rostliny má každý ve své kuchyni. Jen málokdo o něm ale ví

Ne všechno oblečení nebo ubrusy musíte prát v horké vodě. Když pračka zahřívá vodu na 40–‍60 stupňů, náklady se zvyšují až 2,5krát víc. Málo zašpiněné oblečení tedy perte na nižších teplotách. V obchodech můžete dokonce koupit prací prášky a gely, se kterými lze prát již při 20 stupních. Namísto každodenní vany si raději dopřejte sprchu. Při koupání se spotřebuje 40‍krát více vody než při sprchování.

Zdroj obrázku: Freepik

Dobře si rozmyslete, kdy budete zalévat zahradu

Když budete zahradu zalévat brzy ráno nebo až večer, půda zůstane déle mokrá a bude to prospěšnější pro vaše rostliny. Pokud budete zalévat během dne, slunce vám půdu rychle vysuší a rostlinám se nedostane tolik vláhy, kolik potřebují. Na polévání si pořiďte speciální hadici, která vám bude rovnoměrně zalévat. Nebudete plýtvat vodu a nepřelijete rostliny.

Doporučený článek:  Štítky na zavařovacích sklenicích pomůže odstranit olej, ocet nebo alobal

A na závěr vám poradíme něco, co vás možná překvapí. Jeďte s autem do myčky a nemyjte ho doma. Voda, kterou spotřebujete na mytí auta, by vám stačila v myčce nadvakrát. Ušetřete si tak nejen peníze, ale i čas. Pokud už ale chcete mýt doma, použijte raději jen kbelík s vodou a houbou, nemyjte se zahradní hadicí. Nezapomeňte hlavně na to, abyste špinavou vodu lili do odpadních vod a ne na půdu. Nebudete tak znečišťovat půdu nebo podzemní vody.

Zdroj: https://www.tomsguide.com/news/15-water-saving-tips-to-lower-your-bill