Vatové tyčinky mohou být při čištění uší nebezpečné!

Používáte vatové tyčinky k čištění uší? Možná byste měli tento postup zvážit. Ukazuje se, že stačí vyčistit vnější, viditelnou část ušní dutiny, a to vlhkým kouskem bavlny. Vatové tyčinky naopak mohou být dokonce škodlivé. Místo čištění uší totiž zastrčí ušní maz hluboko do ucha. Ten pak může poškodit ušní bubínek a způsobit problémy se sluchem.

Uši potřebují maz

Ušní maz je ve skutečnosti pro uši nezbytný. Chrání zvukovod před cizími tělesy, před hmyzem a předchází vzniku mykózy. Ušní maz má také zvlhčující účinek na vnitřní stranu ucha. S čištěním ucha si tedy nemusíte příliš lámat hlavu, je prakticky zbytečné, pokud se vám opakovaně netvoří mazové zátky.

Doporučený článek:  Šálek kávy nakopne energií a zlepší den. Je ale nutné pít ji ve správný čas

Zvukovod má samočisticí schopnost. To znamená, že maz, který se zde vytvoří, se také samovolně vytlačuje ke vchodu zvukovodu. Proto stačí, když na špejli nebo zápalku namotáte kousek čisté bavlny, navlhčíte ji a přetřete pouze viditelný vstup do zvukovodu. Rozhodně se nesnažte dostat maz z hlubin ucha. Zejména u dětí může nešetrné čištění vést až k nepříjemným a bolestivým zánětům.

Nedostatek mazu vede ke svědění

Pokud bude ušního mazu v uchu nedostatek, může docházet ke svědění a zvýšení rizika jemného poranění. To pak může vést k snazšímu zanesení infekce a opakovaným zánětům. Nadbytek ušního mazu ale zase může vést k nedoslýchavosti, tlaku až bolesti v uchu, závratí nebo šelesti v uších. Ohrožení jsou zejména jedinci, kterým se maz tvoří v nadměrném množství nebo mají zahnuté zvukovody.

Doporučený článek:  Jakými způsoby lze úspěšně spálit břišní tuk

K čištění zvukovodů také můžete použít speciální kapky nebo spreje, které ušní maz změkčí, rozpustí nebo odstraní z ucha. Další možností jsou ušní svíce. Ty totiž vytváří teplo a mírné vakuum, které ušní maz změkčí a vytáhne z ucha ven. Takové čištění stačí provádět jednou týdně. Pokud máte pocit šelesti v uchu, cítíte tlak nebo bolest, navštivte ORL specialistu, který odhalí příčinu problému.

Zdroj: https://www.cedars-sinai.org/blog/is-it-really-dangerous-to-clean-my-ears-with-cotton-swabs.html