Vegetariánská strava není vhodná pro každého psa

Stačí letmý pohled do regálů s psím krmivem a je jasné, že o pejsky je postaráno. Existuje obrovské množství suchých granulí i masových konzerv, paštik a dalších pamlsků z různých druhů masa nebo s celou škálou příchutí. Nejnovější trend cílí na vegetariány, kteří chovají psy a chtějí, aby jejich čtyřnohý přítel s nimi sdílel stravovací návyky. Může být ale pes vegetarián? A nemůže mu taková skladba stravy uškodit?

Od kosti u stolu až po krmivo dle věku

Dávno jsou doby, kdy pes netrpělivě čekal, až jeho pán dojí a hodí mu ze stolu nějaké zbytky, kosti nebo to, co lidé nesnědli. Venku u boudy žijící pes byl rád, když do špinavé misky dostal zbytky, bez ohledu, zda je pro něj taková strava vhodná, či nikoli. Postupem doby se majitelé psů začali o stravování svého miláčka zajímat, často se z boudy přemístil do domova, miska začala být každodenně čistá a strava zařazená podle věku. V dnešní době si lze vybrat z výrobků určených pro štěňata, dospělé a aktivní psy, postarší i nemocné jedince.

Doporučený článek:  Běžné věci, kterých se denně dotýkáme, jsou plné mikrobů
Zdroj obrázku: Freepik

Zdravé s výživnými látkami

Stejně jako u člověka je nutné u psa dodržovat zdravý jídelníček, který neobsahuje náhražky, nadbytek sacharidů nebo solí ani koření, které mohou psovi škodit. Tabulky určují, kolik by měl pes podle váhy sníst bílkovin i sacharidů, mnohým majitelům psů toto však nestačí a chtějí, aby stejně jako oni byl pes vegetarián. Jejich volba je spíše etická, protože nechtějí nákupem masitého krmiva podporovat masný průmysl. Je ale možné naučit psa na vegetariánskou stravu?

Doporučený článek:  Tradičním lékem na nachlazení je cibulový sirup, česnek i husí sádlo

Pozor na alergie i dostatek živin

Při přechodu psa na vegetariánskou stravu je nutné vyzkoušet, zda psovi taková strava vyhovuje chuťově, ale také, zda mu neškodí. Psi mohou být na některé druhy potravin včetně zeleniny nebo ovoce alergičtí, k tomu jim nemusí chutnat nebo vyhovovat. Může se objevit vyrážka, svědění i zvracení. Je namístě se dotázat na vegetariánskou stravu svého veterináře ještě předtím, než se psovi taková strava začne podávat. K tomu je nutné zohlednit množství bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálů, které pes potřebuje, a dostatečně nahradit maso zeleninovými suplementy.

Zdroj: https://www.dogsnaturallymagazine.com/can-dogs-be-vegetarians/, https://www.opengrowth.com/resources/trends-in-dog-food, https://www.akc.org/expert-advice/nutrition/best-dog-food-choosing-whats-right-for-your-dog/, https://vcahospitals.com/know-your-pet/food-allergies-in-dogs