Většina lidí si čistí uši špatně. Nejoblíbenější způsob je zároveň ten nejhorší

Při čištění uší většina z nás hned sahá po bavlněných tyčinkách do ucha. To však pro naše uši není nejlepší volbou, protože mnoho lidí neví, jak je správně používat. Otorinolaryngologové již několik let varují před důsledky nevhodného čištění. Pro čištění existují i ​​jiné způsoby.

K čemu slouží ušní maz

Ušní maz je látka, která je vylučována vnějším sluchovým kanálem. Skládá se z odumřelých buněk kůže, vlasů a sekretů kapilárních a mazových žláz. Může mít bílou, žlutou, až žlutohnědou barvu. Jeho výskyt je ale důkazem zdravých uší. Ušní maz je přirozená bariéra, která zabraňuje vniknutí nečistot, bakterií a prachu do ucha. Zabraňuje také zadržování vody v uchu.

Doporučený článek:  Obezitu je nutné léčit komplexně. Pouhá změna jídelníčku málokdy stačí

Ušní maz se může v uchu nahromadit a ucpat jedno nebo obě uši. V případě akumulace ušního mazu může dojít k bolesti ucha, ušní infekci, svědění. Také můžete mít pocit ucpaných uší, problémy se sluchem, závratě nebo pocit nerovnováhy a kašel. Může to být způsobeno jeho nadprodukcí, vyšším věkem nebo škodlivými metodami čištění uší.

Zdroj obrázku: Freepik

Na co si dávat pozor při čištění

Nedoporučuje se do ucha vkládat nic k odstranění ušního mazu. Nevidíme, co vlastně děláme, a takové jednání může mít vážné důsledky. Používání vatových tyčinek může vést k poškození ušního kanálku nebo ušního bubínku. Tímto způsobem můžeme ušní maz zatlačit hlouběji do ucha a to může ztěžovat jeho odstranění. V horším případě mohou hrudky stlačeného mazu do oblasti ušního bubínku vést k bolestivým infekcím.

Doporučený článek:  Nápoj mládí a zdraví: šálek obyčejného čaje v sobě skrývá hotový poklad

Pro hygienu ucha je nejlepší použít speciální přípravky jako kapky a spreje, které rozpouštějí ušní maz a zabraňují tvorbě voskové zátky. Jsou všeobecně dostupné a dostaneme je i bez lékařského předpisu. Věnujte pozornost tomu, že tyto přípravky by se neměly používat více než dvakrát do týdne. Pokud však máte problém s ušním mazem, používejte je vícekrát denně. O tomto postupu si však předem promluvte se svým lékařem.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-clean-your-ears