Bolesti uší, ztráta sluchu nebo jeho zablokování – to všechno mohou být důsledky špatného čištění uší. Pokud si pravidelně čistíte zvukovody, pravděpodobně k tomu používáte vatovou tyčinku. Ta ale není na čištění uší vhodná, protože ušní maz si akorát zamáčknete hlouběji do ucha a problémy na sebe nenechají dlouho čekat.
Jak si správně vyčistit uši?
Každý, kdo si pravidelně čistí uši, možná nezná jinou metodu než tu, že si vezme vatovou tyčinku do ruky a šťourá se v uchu tak dlouho, dokud na ní nebude vidět ušní maz. Při každodenní hygieně ale postačí obyčejná voda a trocha mýdla. Čistit uši si rozhodně nemusíte každý den, jak někteří tvrdí. Vatové tyčinky by se měly používat pouze v případě, že si budete čistit ušní boltec.
Ušní maz se totiž automaticky rozpouští, ale někdy se v uchu může vytvořit zátka, kterou je potřeba také rozpustit. K tomu jsou ale vhodné například výplachy, které jsou mnohem bezpečnější než vatová tyčinka. Zbavte se tak starých návyků a naučte se čistit správně uši, protože jinak časem mohou přijít zdravotní problémy, se kterými se nechcete potýkat.
Co můžete použít místo vatových tyčinek?
Ptáte se, jak si čistit uši, když nemůžete použít vatové tyčinky? Zkusit můžete již zmíněné výplachy uší. Je to jedna z metod, kterou používají na ORL. Připravte si injekční stříkačku a peroxid vodíku nebo fyziologický roztok. Kapalinu naberte do stříkačky, dejte do ušního otvoru a pomalu zaveďte dovnitř. Dávejte si pozor, ať vás to nebolí.
Zkusit můžete také parafín. Jestli máte ucho ucpané zátkou, je tato metoda nevhodnější, protože ji snadno rozpustíte. Parafín zahřejte na teplotu asi 36 stupňů. Nalijte do ucha a předtím si lehněte na bok, protože si tím usnadníte zavádění. Nechte pár minut působit a poté vstaňte a nechte vosk volně vytéct z ucha. V lékárnách zase nakoupíte speciální prostředky na rozpuštění ušního mazu. Záleží tedy na vás, jakou variantu zvolíte.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-clean-your-ears