Vysoké teploty jsou pro chronicky nemocné velkou zátěží. Několik pravidel předejde zdravotním komplikacím

Lékaři rok co rok varují před nebezpečími, která nastávají pro některé jedince v horkém létě. Lidé, kteří by si měli ve velkých vedrech dávat největší pozor, jsou chronicky nemocní, senioři a malé děti. Dnes se podíváme na onemocnění, u kterých jsou vysoké teploty doopravdy nebezpečné.

Pro koho jsou vedra největším rizikem?

Vlny veder jsou pro většinu z nás velmi nepříjemné. Faktem ale je, že pro některé jedince jsou také nebezpečné. Výstrahy platí hlavně v zemích, jako je Itálie, Španělsko, Portugalsko nebo Francie, kde se teploty dostávají doopravdy vysoko. Tropická vedra se ale objevují také u nás. Mnoho lidí se v teplotách nad 30 stupňů cítí fyzicky špatně a neví, co s tím mohou udělat.

Zdroj obrázku: Freepik

Patříte do ohrožené skupiny lidí?

Vysoké teploty vzduchu zatěžují srdce, plíce a ledviny. Lidé s kardiovaskulárními nemocemi mohou být ohroženi na životě. Lékaři upozorňují, že ve velkých vedrech se zvyšuje riziko vzniku infarktu, arytmie nebo srdečního selhání. Nepříjemné budou také pro jedince s astmatem. Opatrní by měli být také lidé s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN).

Doporučený článek:  Šeříkový čaj sníží kožní problémy a posiluje imunitu

Horka nejdou dobře dohromady ani s cukrovkou, protože se tělo hůře chladí. To může vést k vyčerpání z horka a úpalu. Lidé, kteří mají problémy s ledvinami, se také nebudou v horkém létě cítit dobře. Vysoké teploty zvyšují dehydrataci, což povede k horší funkčnosti ledvin. Jedinci s poruchami nálady nebo schizofrenií by si také měli na horka dávat pozor.

Jak se před horkem efektivně chránit?

Jakmile nastanou vlny veder, držte se několika jednoduchých pravidel. Omezte venkovní aktivity a zůstávejte hodně doma. Ráno a večer se můžete projít venku ve stínu. Myslete neustále na hydrataci a pijte dostatek čisté vody. Noste lehké, volné a světlé oblečení. Používejte opalovací krém. Zařaďte do jídelníčku lehká a snadno stravitelná jídla. A vyhýbejte se alkoholu, kávě a silnému čaji. Tyto nápoje vás budou zbytečně dehydratovat.

Zdroj: https://www.singlecare.com/blog/hot-weather-health-risks/