Proč začít plést? 5 důvodů, proč pletení zlepšuje kvalitu života!

Nejznámějším propagátorem pletení je po tokijských olympijských hrách zřejmě skokan do vody Tom Daley, který pletl svetr během sledování finále žen ve skocích do vody, ale není sám. Odborníci včetně psychologů přinášejí řadu dalších argumentů, proč začít plést. A nejen kvůli výrobě originálního svetru, který můžete mít jen vy, ale také pro zvýšení mozkové aktivity nebo podporu psychické pohody. Proč byste si měli jít koupit jehlice a vlnu ještě dnes?

1.    Pletení funguje jako meditace

Především při náročném zaměstnání je pletení velmi vhodnou relaxační metodou. Stehy se totiž rutinně opakují stále znovu a znovu, naučený rytmus tak napomáhá uvolnit mysl. Opakující se pohyby mají vliv na uvolnění mysli i těla, obdobně jako jiné meditační techniky.

Zdroj obrázku: Freepik

2.    Pletení jako lék na úzkosti a deprese

Jak odehnat úzkosti nebo deprese, zlepšit si náladu při špatném počasí? Rytmické pohyby za pomoci jehlic a koncentrace na pletení napomáhají efektivně snížit srdeční frekvenci i krevní tlak během několika málo minut. Odborníci proto doporučují pletení jako jednu z aktivit pro zklidnění mysli i odvrácení úzkostí a depresí.

Doporučený článek:  Rekonstrukce koupelny krok za krokem: hlavní je mít plán a myslet na detaily

3.    Pro zlepšení motoriky

Pletení je ideální nejen pro lidi seniorského věku nebo nemocné s Parkinsonovou chorobou, protože tato aktivita posiluje mozek i motorické funkce, dokonce pomáhá oddálit vznik Alzheimerovy choroby.

Zdroj obrázku: Freepik

4.    Pro posílení kognitivních funkcí

Pletení stimuluje mozek a udržuje jej v dobré kondici a lidé věnující se této aktivitě mají až o 50 % menší pravděpodobnost vzniku onemocnění v souvislosti s kognitivními poruchami.

5.    Proti zánětům kloubů a šlach

Mozek by se měl cvičit neustále, stejně jako šlachy a klouby. Každý pohyb vede ke zlepšení stávajícího stavu, u kloubů a šlach rukou jsou dobré jemné a pravidelně opakující se práce, ideální je proto pletení, při kterém dochází k posílení chrupavek a malých kloubů, navíc je nikterak nezatěžuje. Pletení je vhodné i pro pacienty s artritidou, kteří mívají bolesti a jemné cvičení tyto stavy zlepšuje.

Doporučený článek:  Některé spotřebiče jsou opravdoví žrouti elektřiny. Zjistěte, jak je na tom vaše domácnost