Vzácnější než med: včelí pyl je superpotravina, kterou ocení nejen muži

Včelí pyl je málo známý produkt. Je to ale škoda, protože obsahuje stejně cenné složky jako med a je považován za superpotravinu. Najdeme v něm vitamíny A, B1, B2, B3, kyselinu listovou a řadu minerálů. Pyl zlepšuje obranyschopnost organismu, zvyšuje počet červených krvinek a upravuje látkovou výměnu. Jedná se o pyl, který včely nasbíraly a přinesly do úlu. Zde se mísí s medem, nektarem a včelími slinami.

Jak pyl vypadá?

V naprosté většině případů je pyl žlutý, barva ale do určité míry závisí na rostlině, ze které byl sesbírán. Včely nejčastěji využívají mák, kukuřici a vlčí bob. Odhaduje se, že každá malá pylová kulička může obsahovat až 100 000 zrnek pylu rostliny. Díky unikátnímu složení je pyl výborným doplňkem stravy a rozhodně se vyplatí do něj investovat.

Doporučený článek:  Utřete slzu a krájejte dál. Cibuli se vyplatí přidat do jakéhokoli pokrmu

Pyl má charakteristickou hořkosladkou chuť. Můžete ho jíst samotný, ale není tak chutný jako med, proto se doporučuje přidávat ho do mléka, džusu, džemu nebo dezertů. Pyl ale nepřidávejte do příliš horkých tekutin, jinak se zničí jeho blahodárné vlastnosti. Včelí pyl mohou konzumovat i těhotné ženy a děti.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké jsou jeho účinky?

Pyl zlepšuje obranyschopnost organismu, reguluje metabolismus, snižuje hladinu cukru v krvi a zvyšuje hladinu železa. Zlepšuje zrak a funkci jater, snižuje hladinu stresu. Podporuje léčbu deprese, zlepšuje paměť a koncentraci, tiší bolest v krku, ulevuje od zácpy a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Posiluje krevní cévy, podporuje léčbu onemocnění žaludku a zlepšuje spermatogenezi u mužů.

Doporučený článek:  Inhalace s éterickými oleji přemůže každou chřipku. Příjemných vůní je mnoho, stačí si vybrat

Četné studie ukazují, že včelí pyl může pozitivně ovlivnit činnost prostaty, proto se konzumace doporučuje mužům nad 40 let. Včelí pyl se také s úspěchem využívá v kosmetickém průmyslu. Zlepšuje elasticitu pokožky, redukuje vrásky, hydratuje a regeneruje pokožku a zabraňuje tvorbě lupů. Z jedné lžíce namletého pylu, lžíce medu a dvou lžic jogurtu lze připravit domácí pleťovou masku.

Zdroj: https://www.webmd.com/balance/bee-pollen-benefits-and-side-effects