Vzteklina se nevyhýbá ani kočkám. Prevencí je pravidelné očkování

Vzteklina u koček může být velmi nebezpečná, protože je může ohrozit přímo na životě. A do nebezpečí se pak dostávají také lidé okolo nich. Možná toho o vzteklině víte mnoho, ale je potřeba jednat opatrně. U koček se vzteklina nevyskytuje často, protože dnes už existuje očkování, i v takovém případě je ale dobré znát příznaky, podle kterých poznáte, že je s vaší kočkou něco špatně.

Jak poznáte první příznak vztekliny?

Vzteklina patří mezi infekční onemocnění, které napadá mnoho druhů zvířat. Vzteklinou jsou ohrožené hlavně druhy žijící v lese nebo celkově ve volné přírodě, ale nevyhýbá se ani domácím mazlíčkům. Podle jakých příznaků poznáte, že se jedná právě o vzteklinu? Největšími přenašeči jsou lišky a také netopýři. Kočky, které jsou na noc puštěné venku, se mohou dostat do jejich blízkosti a snadno se nakazit.

Nejen slinami, ale také kousnutím se dá vzteklina přenést. Své domácí mazlíčky si tak hlídejte. Nejčastějšími příznaky bude nejen slintání, ale také nezvyklé agresivní chování. V takovém případě je nezbytné zajet k veterináři. První příznaky se ale neobjeví hned po kousnutí, může trvat i několik týdnů, než si něčeho všimnete.

Zdroj obrázku: Freepik

Zdravotní stav kočky se rychle zhorší

Pokud nebudete jednat hned, můžete pozorovat zhoršení zdravotního stavu kočky. Nakonec se může dostat až do kómatu. Bohužel se jedná o smrtelné onemocnění, a proto je nejlepší nechat zvíře uspat. Neexistuje na něj lék, a abyste se vzteklině vyhnuli, je nutné kočku nechat očkovat. Stačí jednou ročně a budete mít jistotu, že se vám domů z cest nevrátí jiné zvíře.

Do ohrožení se můžete dostat i vy sami. Jestli se chcete vyhnout nákaze, je také dobé nechat se očkovat. To dělají hlavně lidé, kteří se denně dostávají do kontaktu s divokými zvířaty. A jak poznáte u takových, že mají vzteklinu? Dávejte si pozor a od zvířete se snažte uniknout. Jestliže jste byli v kontaktu s nakaženým zvířetem, navštivte lékaře.

Zdroj: https://www.petmd.com/cat/conditions/neurological/c_ct_rabies, https://www.cdc.gov/rabies/index.html, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/13848-rabies, https://www.medicalnewstoday.com/articles/rabies, https://www.cdc.gov/rabies/prevention/index.html