Zahrada je velký žrout vody. Ušetřete při zalévání díky trikům, které jsou dostupné každému

Přes léto je velké vedro. Sice občas zaprší, ale pro velké trávníky, stromy nebo rostliny to není dostačující množství. I když by se v posledních letech mělo s vodou šetřit, lidé své zahrady zalévají, aby stromy i rostliny dobře rostly a dávaly plody. Jestli ale chcete ušetřit, poradíme vám triky, se kterými to zvládnete. Zahrada se totiž bez zálivky neobejde.

Ve vegetačním období rostliny potřebují spoustu vody

Vysoké teploty mohou být nebezpečné nejen pro lidi nebo zvířata, ale také rostliny mohou uschnout nebo onemocní. Zálivka je tedy důležitá hlavně během vegetačního období. Bohužel pro některé zahrádkáře je voda drahá komodita a snaží se ušetřit, kde se dá. Ukážeme si možnosti, jak to můžete zvládnout i vy. Můžete například sbírat dešťovou vodu. Je zadarmo a hlavně na jaře či na podzim si můžete vytvořit velké zásoby, které pak v létě využijete.

Doporučený článek:  Postřik z kopřivy zlikviduje na zahradě mandelinku bramborovou

Koupit si můžete obrovské nádrže, které stačí pouze postavit někam k plotu na zahradě, aby do ní voda mohla volně téct. Můžete si také koupit sud, který postavíte pod okap, a za několik hodin můžete mít naplněno. Poté už stačí vodu pouze využívat – můžete to zkusit nejen na rostliny, ale spousta lidí takto například splachuje toaletu. Dešťová voda neobsahuje žádné nečistoty.

Zdroj obrázku: Freepik

Ušetřit můžete mulčováním půdy

Dalším trikem, jak ušetřit, je nezalévat přímo rostliny, ale pouze půdu, ve které jsou. Při zalévání tak dbejte na to, abyste mířili na zeminu. Vodu pak využijí hlavně kořeny, které už si poradí. Květy nebo stonky není vhodné zalévat, rostliny to nepotřebují. Navíc pokud nebudou mokré, nemusíte se obávat ani žádných škůdců. Další možností je půdu mulčovat.

Doporučený článek:  Vyžeňte všechny škůdce ze zahrady. Nejlépe zafungují prostředky, které stojí pár korun

Stačí kolem rostlin nasypat vrstvu mulče. Může se jednat o borovou kůru, rašelinu nebo kompost, který si doma snadno založíte. Rozložené zbytky rostlin a potravin se po pár měsících promění na humus a vy budete mít skvělé hnojivo pro své rostliny i stromy. Navíc takové rostliny nepotřebují tolik vody a umí s ní pracovat delší dobu.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/how-to-garden/reduce-water-costs-gardening/