V horkém létě věnujeme našim rostlinám spoustu pozornosti. V parných dnech potřebují zejména velkou dávku vody, aby mohly vyvíjet bujné květy a zelené listy. Často však zapomínáme, že podobnou pozornost potřebuje i náš trávník, který vlivem vyprahlosti tvoří nevzhledné hnědé oblasti. Suchý trávník je během léta poměrně častým jevem, stačí ale správná péče a bude vypadat stále skvěle.
Slunce může trávník spálit
Sluneční paprsky neprospívají nejen kvetoucím rostlinám, ale i našemu trávníku na zahradě. Pokud máme navíc ve zvyku sekat trávu příliš krátce, objeví se na něm žlutá kola velmi snadno. To zahradě na půvabu nepřidá, spíš naopak. Je tedy třeba rychle jednat. Jak poznáte, že trávník potřebuje vodu a je čas ho pořádně zalít?
Když je trávník po období sucha a vysokých teplot zažloutlý a vyprahlý, je třeba jej nakrátko posekat a důkladně shrabat. Přitom musíme dokonale odstranit odumřelé stonky. Vyplatí se také provést vertikutaci, která umožní vzduchu a vodě proniknout hluboko do země. Poté trávník vydatně zalijeme a zalévání opakujeme každých pár dní.
Kdy a jak zalít trávník?
Nejlepší dobou pro zalévání trávníku je brzy ráno před východem slunce, případně později večer. Pokud budeme zalévat přes den, mine se zálivka účinkem – sluneční paprsky vodu vysuší dřív, než stihne proniknout ke kořenům, a navíc se stébla mohou popálit. Pokud trávník takto ošetříme, bude trvat asi tři až čtyři týdny, než znovu doroste do „správné“ výšky a zazelená se.
Někdy je možné vyschnutí trávníku a vypálení žlutých a hnědých kol předejít. Můžete provést jednoduchý test, který doporučuje odborník na zahradnictví Chris Mcllroy. Vše, co k provedení zkoušky potřebujete, je větší šroubovák. Ten vezměte a zatlačte jeho kovovou část do země. Pokud se bez problémů zarazí po celé délce (cca 15 až 17 centimetrů), je trávník správně zalitý. Pokud ne, je vyschlý a potřebuje vláhu.
Zdroj: https://spraygadgets.com/what-is-the-screwdriver-test-for-lawns/