Zatuchlině ve skříni předejde správná péče o nábytek

Vlivem vlhkosti a tepla může nábytek, zejména ten dřevěný, vyvíjet nepříjemný zatuchlý zápach, který se snadno přenese i na oblečení. Navíc podporuje tvorbu plísní. Zbavit se zatuchlého zápachu z nábytku není jednoduchý úkol, ale existuje několik osvědčených způsobů, jak jej odstranit.

Vyhledejte zdroj nepříjemného zápachu

Pokud z nábytku cítíme ostrý, nepříjemný zápach, měli bychom nejprve vyhledat jeho zdroj a odstranit jej. Může to být například houba nebo plíseň. Pak bychom měli použít vhodné přípravky k jejich odstranění a také ochránit nábytek proti opětovné tvorbě plísní. Poohlédněte se po tzv. antifungálních (tzn. potlačujících plísně) přípravcích. Ty najdete v každém hobby marketu. Existují také firmy, které se specializují na odstraňování plísní.

Doporučený článek:  Špinavý dřez je nejlepší pořádně zapatlat olejem. Takový styl uklízení si oblíbí každý
Zdroj obrázku: Freepik

Správná péče o nábytek

To, že na nábytku vznikají různé plísně a houby, jejichž důsledkem je nepříjemný zatuchlý zápach, má své důvody. Jak už bylo řečeno výše, většinou se tak děje kvůli vlhkosti. Obvykle se objevují, když se o skříň (ale také např. pohovku) řádně nestaráme. Nábytek vyžaduje péči. A vzhledem k tomu, že každý typ je jiný, bychom se ihned po jeho zakoupení měli naučit, jak pečovat o konkrétní kus nábytku. Díky tomu zamezíme tvorbě nepříjemných pachů a rychlejšímu stárnutí nábytku. Existují i univerzální tipy, jak se zápachu z nábytku vyhnout.

Doporučený článek:  Mrkev potřebuje slunné místo v záhoně a dostatek zálivky

Pravidelně větrejte nábytek

Kromě péče vyžaduje nábytek také pravidelné větrání. Díky dobrému větrání v bytě můžeme účinně zabránit tvorbě nepříjemných pachů a plísní. Alespoň jednou týdně stojí za to otevřít skříně a postele a udělat v bytě průvan, který je důkladně vyvětrá.

Zdroj obrázku: Freepik

Používejte osvěžující přípravky

V současné době najdeme na trhu různé typy osvěžujících přípravků šatníku. Nejen že šatník příjemně ovoní, ale také jej ochrání před útokem můr, molů, hub a plísní. Vybrat si můžete z různých vůní.

Doporučený článek:  Vyčistit moderní kovové nádobí je někdy oříšek. Přírodní prostředky pomohou a nijak ho nepoškodí

Vyměňte starý nábytek za nový

Zatuchlý zápach je u starého nábytku bohužel velmi běžný. Staré komody a pohovky jsou také mnohem náchylnější k růstu plísní. Cítíme-li z jejich vnitřku nepříjemný zápach, který i přes naše nejlepší úsilí nezmizí, stojí za to uvažovat nad koupí nového nábytku. Když nepomůže správná péče, pravidelné větrání nebo osvěžovače, investujte do nového kusu nábytku, který vám bude sloužit roky.

Zdroj: https://www.familyhandyman.com/project/how-to-clean-furniture-and-fight-odors-without-chemical-cleaners/