Řeřicha ještě není u nás tolik oblíbená. Je to rostlina, která je spojována hlavně s Velikonocemi. Není nápadná, její pěstování je velmi jednoduché a hlavně obsahuje spoustu živin, kvůli kterým byste ji měli minimálně vyzkoušet. Používá se většinou do různých druhů salátů. Poradí si s chudokrevností a hodí se především pro těhotné ženy, protože obsahuje kyselinu listovou.
Jaké vlastnosti řeřicha má?
Řeřicha patří mezi rostliny, které mají velmi intenzivní vůni. V přírodě může dorůst až do výšky 70 centimetrů, což se doma na parapetu nestane, protože ji budete velmi často využívat. Má ráda vlhké louky nebo lesní stanoviště a můžete ji zkusit jako přílohu. Mnoho lidí ji ale využívá pouze jako dekoraci. Vysadit ji můžete nejen na zahradě, ale také na okenním parapetu, protože nepotřebuje žádnou speciální péči.
V řeřiše pak najdete mnoho cenných látek, včetně vitaminu C, K, A nebo E. Její konzumace posiluje imunitní systém a také obsahuje antioxidanty, které vyčistí tělo. Draslík, selen nebo vápník jsou také její součástí a zajistí správnou funkci organismu. V čem je ještě řeřicha prospěšná? Obsahuje železo, takže se hodí pro ty, kteří trpí anémií. Vitaminy skupiny B zase podpoří nervový systém.
Co budete potřebovat k tomu, abyste řeřichu zaseli?
Řeřicha obsahuje kyselinu listovou, kterou ocení především ženy v těhotenství. Ovlivňuje vývoj plodu. Pokud chcete zhubnout, řeřicha by se měla stát součástí vašeho jídelníčku. Je totiž velmi jednoduché si ji vypěstovat. Budete k tomu potřebovat pouze pár věcí: semena řeřichy, vatu, vodu a skleněnou nebo plastovou nádobu.
Do misky dejte vatu, aby pokryla celé dno. Postupně pak přilévejte vodu, aby se nasákla do vaty. Semínka řeřichy nasypte na vatu a přitlačte. Dejte pozor, aby byla semínka rovnoměrně rozprostřená. Nádobu pak postavte na parapet, kam svítí slunce. Po pár dnech už uvidíte klíčky a po týdnu už můžete řeřichu konzumovat.
Zdroj: https://www.homesandgardens.com/advice/how-to-grow-watercress