Zbytky z kuchyně jde ještě prakticky zužitkovat

Zbytky ovoce a zeleniny mohou tvořit poměrně velkou část odpadu domácnosti. Když se naučíte, jak je správně zužitkovat a znovu zpracovat, přiblížíte se trendu zero waste a navíc vám budou užitečné při čištění, osvěžování, a dokonce při péči o zdraví vaší domácnosti.

Banány, brambory a citrusy

Slupky z banánů můžete použít na leštění bot, kabelky nebo kufříku. Stačí povrch otřít slupkou a poté vyleštit hadříkem. Kůže bude svěží, jemná a krásně lesklá. Využít je můžete také k čištění stříbrných šperků, příborů a dokonce i květinových listů. A když rozemelete sušené banánové slupky, získáte efektivní hnojivo. Vývar z bramborových slupek zase můžete použít k drhnutí toalety nebo umyvadla. Ochlazenou tekutinu stačí nalít do lahve a použít v případě potřeby.

Doporučený článek:  Proti mravencům pomůže prášek do pečiva, křída nebo skořice
Zdroj obrázku: Freepik

Tento odvar ale můžete také pít, protože rozpouští ledvinové kameny a posiluje tělo. Je z něj také skvělé hnojivo pro rostliny. Jistě víte, že citrusy jsou skvělé pro dezinfekci povrchů, ale využít je můžete také do myčky na nádobí nebo na odvápnění konvice. Na čištění povrchů si musíte připravit roztok z octa a citronové kůry, kterou v něm necháte týden louhovat.

Čaj, jablka a třešně

Kávová sedlina, použité čajové sáčky nebo zbytky čaje lze použít na mytí nádobí, které díky tomu lépe vyčistíte. Zbytky čajového nálevu také usnadní utírání oken bez šmouh. Čaj i káva jsou ovšem efektivní i na nepříjemný zápach. Vložte suchou kávovou sedlinu do sáčku a pokapejte aromatickým olejem. V případě jablek postačí, když budete vařit jádro a slupku ve 250 ml vody a budete mít nádherně voňavý domov.

Doporučený článek:  Chřadnoucí orchidej probudí k životu zdravá svačinka. Česnek jí dodá vše, co potřebuje
Zdroj obrázku: Freepik

Můžete si také připravit ocet ze zbylých jablek (smíchejte s vodou v poměru 1 : 1). Ten můžete použít do jídla nebo jako přísadu k vyplachování vlasů. Třešně můžete také znovu využít. Dejte jejich semínka do malých sáčků, zahřejte v troubě nebo na suché pánvi a aplikujte na bolavé klouby. Když je poté vložíte do mrazničky, získáte chladicí obklad na otlaky a podvrtnutí.

Zdroj: https://www.sustainablejungle.com/zero-waste/zero-waste-tips/