V posledních letech se hodně mluví o špatných účincích cukru na naše tělo. Proto se mnozí z nás rozhodli používat zdravější alternativy, například v podobě stévie. Tuto rostlinu můžete úspěšně pěstovat i na zahradě nebo v květináči na okenním parapetu.
Co je stévie
Stévie pochází z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) a zahrnuje více než 200 různých druhů. Jen některé z nich se však vyznačují sladkými listy. Nejoblíbenější odrůdou je Stevia rebaudiana z Paraguaye, která se pěstuje již více než 1500 let. Sušené listy jsou až třicetkrát sladší než cukr. Kromě toho tento typ rostliny neobsahuje žádné kalorie.
Nejlepším měsícem pro vysazení stévie doma na zahradě je květen. Je však třeba mít na paměti, že půda by měla být dostatečně prohřátá sluncem, což zaručí správný vývoj rostliny. Optimální teplota pro pěstování rostliny je 15–16 stupňů Celsia. Kromě toho by stévie měla mít k dispozici písčitý a propustný substrát s kyselou až neutrální reakcí. Pravidelné zalévání a pletí zajistí správný růst.
Pěstování v květináči
Stévii lze úspěšně pěstovat i doma v květináčích. Nejprve je třeba zakoupit dostatečně velkou nádobu. Nejlepší volbou je mělký, ale široký květník. Když rostlina vyroste natolik, že ji budete muset přesadit, přesaďte ji do květináče o 3–5 cm většího. Stévie má ráda dobře osvětlené místo a nejlépe se jí daří při teplotě 22–28 stupňů.
Čím více světla rostlina dostane, tím sladší budou její listy. Nezapomeňte vlhký substrát zalévat, ale nepřelévejte ho. Pokud chceme, aby stévie rostla hustě, měli bychom pravidelně zastřihávat špičky výhonků. Rozhodně doporučujeme pěstovat stévii doma. Je to zdravější verze cukru, ale cena v obchodech je někdy velmi vysoká.
Zdroj: https://www.britannica.com/plant/stevia-plant, https://www.healthline.com/nutrition/stevia-vs-sugar, https://harvesttotable.com/how-to-grow-stevia/, https://www.health.harvard.edu/heart-health/the-sweet-danger-of-sugar