5 přírodních způsobů, jak vyčistit koberec, aby vypadal jako nový

Po dlouhé zimě konečně přišlo jaro a s tím je spojený i velký jarní úklid. Při tomto úklidu nelze opomenout ani čištění koberce, které mu tak vrátí zašlý šmrnc. V článku zjistíte, jak si poradit, aniž byste museli použít drahé a chemické přípravky. Nemusí jít ani o úklid, ale třeba i o pomoc v boji se skvrnami na koberci.

Univerzální brambora a sůl

Brambora je velice oblíbenou potravinou v kuchyni. Kromě potravinářského zpracování nabízí i varianty, které pomohou právě při čištění koberců. Bramborový škrob v kombinaci s mýdlovými vločkami patří k účinnému podomácku vyrobenému čisticímu prostředku. Čtyři polévkové lžíce mýdlových vloček a dvě sklenice bramborového škrobu stačí smíchat a poté rozetřít na koberec. Po půl hodině působení vysajte a okamžitě uvidíte změnu. Tento postup je vhodný zejména pro koberce s jemnou tkaninou.

Pokud se na koberci objevily mastné skvrny, bramborová mouka patří k nejlepším způsobům, jak s nimi zatočit. Stačí nanést a počkat několik hodin, než mouka zaschne. Pokud vás trápí skvrny od červeného vína či omáčky, tak zde opravdu platí, že je „sůl nad zlato“. Tato všude dostupná přísada absorbuje po nasypání všechnu vlhkost a po 10 minutách začne působit. Pak už jen stačí vysát a výsledek se dostaví.

Zdroj obrázku: Freepik

Zázračný ocet nebo citrón

Pro dokonalé vyčištění koberce nebo parket nemusíte utrácet za předražené a hlavně chemické čističe. Stačí k tomu mít:

  • vodu,
  • ocet,
  • jedlou sodu.

A smíchat ocet s jedlou sodou v poměru 1 : 1 ve vodě. Za pomoci hrubé houby pak drhněte koberec a poté vysajte. Výsledek bude určitě stát za to!

Trápí vás zápach z koberce? Není třeba zoufat, pro eliminaci pachu stačí smíchat směs vonného oleje s několika kapkami citrónové šťávy a prostřednictvím kartáče celý koberec vymýt. Až koberec trochu uschne, tak jej nezapomeňte vysát.

Čisticí prostředek

Další a zároveň poslední variantou v našem článku je běžný prášek na praní. Stačí jej smíchat s teplou vodou v poměru 2 : 1, koberec důkladně vymýt a po částečném uschnutí vysát.

Tohle bylo 5 tipů, jak si poradit s čištěním koberců. Myslíme, že všechny varianty jsou užitečné, a určitě uvítáte i jejich levnou koupi, snadnou přípravu a ve většině případech i vynechání chemických prostředků.

Zdroj: https://www.advap.com/blogs/news/natural-carpet-cleaner