O blahodárných účincích chůze na člověka měl jasno už nejslavnější starověký řecký lékař Hippokrates, dokonce chození každý den považoval za lék. Navíc je chůze nejjednodušším sportem, který zvládne každý, nevyžaduje žádné investice do vybavení a k tomu ji lze provádět kdekoli, ve městě, v přírodě i na horách. Proč ještě chodit?
1. Pro zdravé srdce
Chůze je aerobní cvičení, během kterého se zapojuje většina svalů na těle a dochází k ideálnímu okysličování krve. Díky tomu dochází k posilování srdce, které může pak fungovat efektivněji.
2. Úleva od bolestí kloubů
Bolestmi kloubů trpí nejčastěji senioři, ale výjimkou nejsou ani lidé středního nebo mladšího věku. Klouby potřebují pravidelný a méně náročný pohyb, chůze je pro jejich zdraví naprosto ideální, protože během ní dochází k prokrvování svalů a kloubů živinami a vitamíny z krve, a jsou pak flexibilnější. Chůzí lze klouby rozhýbat a nebudou tolik zatuhlé a bolavé.
3. Pro podporu mozkové činnosti
Seniorský věk ohrožuje Alzheimerova choroba i další neurologické obtíže, chůze může být jedinečnou zbraní proti jejich vzniku. Navíc se při zvýšené fyzické aktivitě zvyšuje průtok okysličené krve tělem, neurony jsou mnohem lépe zásobeny a odolnější vůči odumírání.
4. Pro zdravý krevní oběh
Svižná chůze zrychluje tep a také způsobuje pocení, to jsou znaky toho, že krev ve zvýšené míře koluje v těle a tím se lépe vyživují živinami a kyslíkem horní a dolní končetiny, ale také vnitřní orgány. Pravidelný pohyb, chůze nevyjímaje, tak účinně působí proti vzniku krevních sraženin nebo snižuje riziko vzniku žilní trombózy.
5. Pro dobrou náladu
Euforie a nadšení? Při rychlé chůzi se uvolňuje z mozkové hypofýzy do těla hormon endorfin, takzvaný hormon štěstí, který ovlivňuje nejen náladu a psychickou pohodu, ale snižuje i bolest. Důležité je držet se pravidla 150 minut, to znamená chodit 5krát týdně 30 minut nebo 3krát týdně po dobu 60 minut.