Alergie na vejce může propuknout kdykoli. Bezpečně ji prozradí typické příznaky

Alergie jsou velmi nepříjemným onemocněním, ať se jedná o alergie na potraviny, nebo pyl, či zvířecí srst. V dětství mnoho z nás poznalo, jaké to je, nedat si oblíbenou potravinu jako ostatní děti. Je možné, že právě vy trpíte alergií na vejce, které patří mezi jedny z nejrozšířenějších alergenů. Alergie je velmi častým problémem, který ale vymizí společně s věkem. Na druhou stranu se může objevit až v dospělosti, a to bez upozornění.

Na co si dát pozor, pokud máte alergii na vejce?

Co se může stát, pokud sníte vejce, na které jste alergičtí? Poznáte to hned podle několika příznaků. Jedním z nich je samozřejmě vyrážka, která se většinou objeví hned po konzumaci alergenu. Alergie se mohou objevit i u dospělých jedinců, kteří celý život vejce normálně jedí. Alergie se pak rozvine v případě, že máte citlivý imunitní systém a ten se pouze brání reakcí na složky, které obsahuje právě vejce.

Doporučený článek:  Proč se vyplatí užívat ostropestřec mariánský?

Když pak vejce sníte, tělo ho vyhodnotí jako nesprávnou složku, a tím pádem spustí celou sérii obranných kroků, aby se ho zbavilo. Uvolňují se různé látky, které patří mezi první příznaky alergické reakce. Hlavním důvodem, proč trpíme alergií na vejce, je ovalbumin, který obsahuje bílek. Ve žloutku zase najdeme globuliny nebo lipoproteiny.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak poznáte alergii na vejce?

Slepičí vejce jsou základní potravinou, kterou najdeme v každé domácnosti. Příznaky alergie se mohou objevit hned po jejich konzumaci, ale také to může trvat desítky minut. Příznaky se pak hodně liší podle člověka. Objevit se může tradiční vyrážka nebo kopřivka po celém těle. Také se vyskytují žaludeční křeče, můžete zvracet nebo mít průjem.

Doporučený článek:  Trápí vás zápach nohou? Vyzkoušejte toto přírodní řešení

Dalšími příznaky jsou pak kašel, záněty dutiny ústní, ucpaný nos nebo rýma a vodnaté oči. Příznak se může objevit pouze jeden, většinou je to ale spojení hned několika z nich. Jestli máte obavu z toho, že máte právě tuto alergii, nechte si u lékaře provést testy, díky kterým budete mít hned jistotu.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/egg-allergy/symptoms-causes/syc-20372115