Každý rok lidé zbytečně utrácí tisíce korun za topení. Netuší, že ušetřit pomůžou úplné banality

Za poslední měsíce zdražilo nejen vytápění, ale také elektřina a plyn. Bohužel to poznáme na svých peněženkách, a proto se lidé snaží co nejvíce ušetřit. Nemusíte ale nosit doma mikiny nebo bundy, abyste ušetřili za teplo. Poradíme několik způsobů, díky kterým udržíte svůj domov v teple, a přitom nebudete topit na plný výkon.

Pravidelně kontrolujte kotel nebo kamna

Důležitou součástí každé nadcházející topné sezony je servis kotlů, kamen nebo komínů. Pravidelně si je nechávejte kontrolovat, protože při špatném stavu se vám topení může prodražit klidně o několik tisíc. Některé firmy dokonce nabízejí tento servis bezplatně. Můžete si pořídit termostat, který si budete sami programovat, a tím pádem ušetříte nemalé peníze. Když není nikdo doma, je zbytečné topit.

Největším problémem v domácnostech jsou okna. Je důležité je mít správně utěsněná. Můžete rozstříhat bublinkovou fólii a použít ji jako těsnění oken. Průhledný materiál bude propouštět světlo a udrží teplo uvnitř místnosti. Teplý vzduch fouká většinou vzhůru. Proto bude vhodné používat ventilátor. Nemusí totiž vzduch pouze ochlazovat, ale díky němu budete mít teplo také ve vyšších místech.

Zdroj obrázku: Freepik

Zajistěte mezery v oknech a ve dveřích

Jestli netušíte, zda vám teplo uniká okny, můžete si udělat jednoduchý test. Spočívá v tom, že podržíte kousek toaletního papíru u okna nebo u dveří. Pokud se zachvěje, je v nich mezera, kterou je potřeba zajistit. Můžete k tomu použít tmel, ale také si poradit jinými způsoby. Jestli máte doma klasické radiátory, můžete ušetřit tím, že za ně necháte nalepit desky z hliníkové fólie.

Místo nahřívání stěny tak bude deska odrážet teplo do místnosti. Můžete také zabránit tomu, aby vám v domácnosti vál průvan. Pod dveře nebo na parapet můžete koupit válečky, které zabrání tomu, že bude teplo unikat ven. Zbytečně tak nebudete vytápět a díky těmto trikům můžete ušetřit i několik stovek korun ročně.

Zdroj: https://www.cjhole.co.uk/news/how-to-save-money-on-heating-bills