Alobal se doporučuje nahradit jinými variantami

Alobal neboli aluminiová fólie je velice běžnou věcí, která se nachází ve spoustě domácností. Využíváme ji v každém ročním období, zejména pak v létě, kdy grilujeme. Zabalit si potraviny do fólie způsobí, že se dobře propečou, nebo když jsou sypké či malé, že nespadnou do žhavého uhlí. Využíváme ji také doma při pečení nebo balení potravin. Nemusí být ale tak bezpečná, jak si myslíme.

Alobal obsahuje hliník

Tím nejnebezpečnějším v alobalu je (jak už jeho název napovídá) hliník. Pokud balíme chléb, maso či jinou potravinu do alobalu, proniká tento prvek do nich. A když je pak sníme, dostane se hliník do našeho těla. A právě ten představuje vážné zdravotní riziko. Hliníkovou fólii bychom tedy v souvislosti s potravinami neměli vůbec používat – není vhodná na grilování ani na pečení či balení potravin. Použít se dá ale na různé věci v dílně nebo při čištění kovů.

Doporučený článek:  Skořice zbaví rostliny plísní, na zahradě odežene hmyz a slimáky
Zdroj obrázku: Freepik

Záleží na potravině

Je také důležité, s jakými pokrmy ho kombinujeme. Neměl by přijít do styku s kyselými potravinami, jako jsou citrusové plody, rajčata nebo kysané zelí. To se pak hliník uvolňuje do potravin mnohem rychleji. Čím déle alobal zahříváte, tím větší množství hliníku se z něj do potraviny dostává. Hliník obsahuje toxickou sloučeninu bisfenol A, která může nepříznivě ovlivnit nervový a endokrinní systém.

Nebezpečí zvané hliník

Kromě toho, že hliník negativně ovlivňuje nervový systém, nepříznivě působí také na zdraví kostí. Způsobuje totiž jejich demineralizaci. S jeho nadměrnou konzumací tedy souvisí i rozvoj onemocnění kostí a ledvin a také pomalejší růst mozkových buněk. Negativní vliv má jak na plodnost, tak také na zdravý vývoj plodu.

Doporučený článek:  Tipy pro vyčištění různých typů radiátorů: od ocelových po hliníkové
Zdroj obrázku: Freepik

Nahrazení alobalu

Nahradit alobal je poměrně snadné. Při pečení namísto něj používejte poklici, kupte si speciální krabičky na přenášení potravin (například svačiny do práce), grilujte ve speciálních nerezových klecích, které jsou běžně dostupné.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6804775/, https://wwwn.cdc.gov/TSP/ToxFAQs/ToxFAQsDetails.aspx?faqid=190&toxid=34, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25813067/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5651828