Vysoké ceny plynu vyžadují radikální řešení. Připravte se na topnou sezonu dopředu

Víte, jak ušetřit peníze za plyn? Stačí jen malé změny, aby se projevily ve vyúčtování. Pokud topíte plynem, pak vězte, že zvýšení teploty o pouhý jeden stupeň navýší náklady asi o 6 %. Proto to s topením nepřehánějte a přizpůsobte termostat denní a roční době. Také netopte zbytečně, když nejste doma.

Vařte chytře

Větrejte krátce a intenzivně, abyste byt příliš neochladili, ale pouze se vyměnil vzduch. Pokud máte doma plynový sporák, investujte do hrnců z kvalitní oceli. Díky nim spotřebujete při vaření až o 36 % méně energie. Kromě toho pravidelně čistěte hořáky na sporáku. Pokud si všimnete, že plamen plynu žlutě září, znamená to, že trysky jsou ucpané.

Doporučený článek:  Do dveří lednice nepatří vejce, mléko ani maso

Pokud ohříváte vodu v hrnci na sporáku, lepší je nechat práci na rychlovarné konvici a k vaření pak použít už vařící vodu. Také stavte hrnce na správné plotýnky – malý hrnec na příliš velké plotýnce zbytečně způsobuje únik energie. Plynovou troubu vypínejte pár minut před dopečením pokrmu a využijte zbytkové teplo.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyměňte kamna za kotel

Pokud máte doma stará plynová kamna, zvažte jejich výměnu za moderní plynový kotel. Moderní zařízení jsou mnohem účinnější a za rok šetří asi třetinu nákladů, takže i přes vysokou pořizovací cenu se investice brzy vrátí. Pokud už plynový kotel máte, nezapomínejte na pravidelné revize. Sice nejsou povinné, ale měli byste je provádět minimálně jednou ročně před začátkem topné sezóny.

Doporučený článek:  Úniky tepla z domova lze snížit dobrou izolací a pravidelnou údržbou

Nestavte nábytek před radiátory. Naopak jim nechte prostor a ani na ně nepokládejte předměty či oblečení. Existují i speciální reflexivní fólie, které se umisťují na stěnu za radiátorem. Odráží teplo zpět do místnosti. Zkuste také vypátrat, kudy vám doma uniká nejvíce tepla. Pokud doma nemáte speciální přístroje, vezměte zapálenou svíčku a pohybujte s ní kolem oken a dveří. Plamen se bude třepotat a vy tak odhalíte, kudy vám domů fouká studený vítr.

Zdroj: https://n26.com/en-eu/blog/how-to-save-money-on-your-gas-bill