Neporazitelný česnek zatočí s každou nemocí. Na uzdě udrží cholesterol i vysoký tlak

Je několik surovin, které používáme téměř při každé přípravě pokrmů. Česnek je jednou z nich. Při vaření může mít různé funkce, ať už finální dochucování, nebo roli základní suroviny. Mimo chuťové vlastnosti je česnek prospěšný i našemu zdraví. Má antibakteriální i antivirové účinky, posiluje imunitu a celkově je považován za stavební kámen přírodní medicíny. Jak ho nejlépe využít?

Čím více síry, tím lépe

Tato superpotravina je plná prospěšných látek. Obsahuje vitamíny A, B, C a E, selen, těkavé oleje, enzym allinázu a sirné organické sloučeniny. Právě sirné sloučeniny a těkavé oleje způsobují výrazný štiplavý zápach, ale mají podíl i na léčivých účincích česneku. Díky nim je česnek zázrakem přírody, který zničí bakterie v těle, vypudí z něj parazity a navíc působí dezinfekčně.

Doporučený článek:  Mletá, nebo instantní: obě kávy mají co nabídnout, záleží na několika faktorech

Česnek, který si vypěstujete doma na zahrádce, bude pravděpodobně obsahovat větší množství síry. To mimo jiné znamená i to, že bude mít silnější léčivé vlastnosti. Pomůže vám při bakteriálním i virovém onemocnění, například angíně, chřipce či pouhém nachlazení. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, ale také krevní tlak. Působí jako prevence trombózy a pomáhá při křečových žílách.

Zdroj obrázku: Freepik

Součástí domácí medicíny

Jistě jste už někdy slyšeli o doporučené prevenci v podobě pravidelné konzumace syrového česneku. Na lačno a v nevařeném stavu má sice nejspíše maximální možné léčivé účinky, ale pozor na jeho množství. Nepřekračujte doporučené dva až tři stroužky denně. Větší množství by vám mohlo způsobit žaludeční potíže. Mírnějšími příznaky bývá nadýmání, bolesti, ale v horším případě to může skončit zvracením, průjmem či trvalým poškozením ledvin a potížemi s močením.

Doporučený článek:  Nemoc lze diagnostikovat podle hlasu nebo podání ruky. Umělá inteligence rozpozná i nepatrnou odchylku

Pokud představě samotného čerstvého česneku v ústech neholdujete, vyrobte si z něj domácí medicínu nebo pomazánku. Jednou z možností je povařit mléko s česnekem a máslem a po vychladnutí nápoj dochuťte medem. Na pomazánku použijte polovinu kostky másla, čtyři stroužky česneku, čerstvou petržel a sůl.

Jaká česneková jídla máte nejradši vy? Používáte ve své kuchyni česnek pravidelně?

Zdroj: https://spiceworldinc.com/health/the-top-8-health-benefits-of-garlic/